Akademie komorní hudby

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Tomáš Jamník – umělecký vedoucí, violoncello
Josef Špaček – housle
Roman Rabinovich – klavír

 

program: 

Ernest Chausson: Koncert pro housle, klavír a smyčcové kvarteto D dur, op. 21
Jiří Gemrot: Ďábelský rozmar pro violoncello, dechové nástroje a bicí
Bohuslav Martinů: Concertino pro klavírní trio a smyčcový orchestr, H. 232

 

Ovládat perfektně svůj nástroj je vynikající, být spolehlivým spoluhráčem je nedocenitelné. V hudbě to platí stejně naléhavě jako v každé kolektivní disciplíně, a nejspíš ještě o něco víc.

Od roku 2020 Dvořákova Praha rozšířila ve svém programu prostor pro prezentaci mladých umělců a nabízí adeptům orchestrální a komorní hry příležitost vystoupit před festivalovým publikem ve Dvořákově síni.

Letos se žezla v rámci mládežnického projektu ujmou stipendisté Akademie komorní hudby. Ta pomáhá hudebníkům, kteří už ovládli svůj nástroj na vysoké úrovni, aby se z nich stali také oceňovaní kolegové. Hráči do týmu, kteří se zabývají víc celkovým výsledkem než sami sebou.

Umělecký vedoucí Akademie Tomáš Jamník se vrátí z USA, kde pátral po stopách českého houslového virtuóza a pedagoga Otakara Ševčíka. V Praze přivede na scénu dnes již slavné kolegy. Tím prvním je houslista Josef Špaček, se kterým na Dvořákově Praze v roce 2020 tvořili součást legendárního „dream teamu“ (spolu s klavíristou Lukášem Vondráčkem a violisty Pavlem Niklem a Jakubem Fišerem). Letošním „parťákem“ bude oběma muzikantům klavírista Roman Rabinovich, spolužák Josefa Špačka z Curtisova institutu. Opět tak můžeme očekávat, že se dobrá nálada a přátelská atmosféra přenesou z pódia i na diváky v sále. Náležitou pozornost bude samozřejmě vzbuzovat i mladý orchestr plný nadšení pro věc.

I letos festival pracuje se soudobými autory formou tvůrčích objednávek. Z pera českého skladatele Jiřího Gemrota tak vzešla skladba pro sólové violoncello a komorní orchestr Ďábelský rozmar, kterou vyslechneme ve světové premiéře.

Je více než jisté, že celý program večera dokonale prověří schopnosti mladých hudebníků a spolehlivě zapudí všechny obavy o budoucnost vážné hudby.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.