Concertino Praga – finálový soutěžní koncert, sólová kategorie

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Jan Kučera – dirigent
finalisté Concertino Praga

 

program: 

Program bude oznámen po určení výsledků výběrového kola soutěže Concertino Praga v průběhu měsíce května 2023.
Finále soutěže Concertino Praga vždy slibuje napínavou podívanou a zároveň vynikající umělecký zážitek. Kdo se stane letošním vítězem?

V kategorii Komorní hra soutěží mladí interpreti jednou za dva roky, sólisté vystupují každoročně. Ve Dvořákově síni se tento večer představí čtyři finalisté se sólovými koncerty za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Jana Kučery. Jména finalistů, které vybere porota v 1. neveřejném kole soutěže na základě zaslaných nahrávek, budou známa v druhé polovině května.

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 na půdě Československého rozhlasu a brzy se stala pojmem mezinárodního významu – mezi jejími dosavadními laureáty je možno nalézt osobnosti jako Dmitry Sitkovetsky, Václav Hudeček, Isabelle Faust, Julian Rachlin, Christian Tetzlaff, Lars Vogt, Zoltán Kocsis, Radek Baborák, Ivo Kahánek a mnoho dalších.

V roce 2020 spojila Akademie klasické hudby v roli pořadatele Dvořákovy Prahy síly s Českým rozhlasem, aby dala soutěžícím možnost vystoupit na festivalovém pódiu za přítomnosti diváků a mezinárodní odborné poroty.

A na koho se v porotě můžeme těšit? Například na violoncellistu Pabla Ferándeze, který s obrovským úspěchem zahájil loňský festival. Dále na sólo hornistku Berlínské filharmonie Sarah Wilson, světově proslulou nejen díky fenomenální hře, ale i úspěšné propagaci klasické hudby mezi mladým publikem, na houslistu a dirigenta Dmitryho Sitkovetského, historicky prvního vítěze této soutěže z roku 1966, nebo vynikajícího klavíristu Romana Rabinoviche. Ti všichni nejen zasednou v porotě, ale na Dvořákově Praze koncertují, resp. povedou mistrovské kurzy. Svou účast přislíbila také Albena Danilova, koncertní mistryně Vídeňských filharmoniků, jejichž vystoupení bude jedním z očekávaných vrcholů letošního festivalu.

Věříme, že i v letošním roce společně objevíme nové tváře, které budou úspěšně pokračovat v umělecké cestě. Koneckonců laureát z roku 2020, houslista Daniel Matejča, loni vyhrál další velké klání, soutěž Eurovize, a poté se vrátil na pódium Dvořákovy Prahy s nezapomenutelným provedením Houslového koncertu P. I. Čajkovského. Velké soutěžní i koncertní úspěchy zaznamenali i další finalisté, český klavírista Jan Schulmeister, Slovák Ryan Martin Bradshaw nebo Maďarka Ildikó Rozsonits.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.