David Kalhous a jeho hosté

Print Friendly, PDF & Email

Virtuózní skladby pro klavír, housle a klarinet. 

 

účinkují: 

David Kalhous – klavír
Xenie Dohnalová – housle
Karel Dohnal – klarinet

 

program: 

W. A. Mozart: Sonáta pro klavír a housle A dur, KV 305
L. van Beethoven: Variace pro klavír F dur, op. 34
D. Milhaud: Suita pro housle, klarinet a klavír, op. 157 b
přestávka
A. Schnittke: Suita ve starém stylu pro klarinet a klavír
I. Stravinsky: L’ Histoire du Soldat – Malá suita z baletu pro klarinet, housle a klavír

 

David Kalhous
Klavírista David Kalhous získává uznání v Evropě a Spojených státech pro svůj elegantní hudební projev, brilantní klavírní techniku a objevnou dramaturgii svých programů. Žije a působí v New Yorku, od roku 2014 je profesorem klavírní hry na Florida State University College of Music. Koncertuje sólově a s komorními soubory v Evropě, USA a Izraeli. V roce 2006 debutoval na festivalu Pražské jaro, což zahájilo jeho úspěšnou mezinárodní kariéru. Repertoárový záběr Davida Kalhouse sahá od klasických skladatelů, přes romantiky, až k hudbě 20. Století. Intenzivně se zabývá interpretací soudobé hudby, na jeho objednávku osm nových skladeb pro sólový klavír, zkomponovaných výraznými českými skladateli mladé generace.

 

Xénie Dohnalová
Narodila se v Petrohradu v muzikantské rodině. Od tří let se věnovala své vášni – zpěvu a od pěti let houslím. Zpěv zbožňovala a brzy propadla jazzu. K profesionální dráze ji pak nasměrovalo studium na konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě a také na Guildhall School of Music and Drama v Londýně u Yfraha Neamana. Získala první cenu v soutěži zaměřené na interpretaci hudby J. S. Bacha Birdie Warsaw Prize v Londýně, druhou cenu na soutěži A.C.T. tamtéž či třetí cenu na Beethovenově Hradci. Od roku 2009 je členkou České filharmonie.

 

Karel Dohnal
V roce 2021 získal cenu Cenu Jantar v kategorii Sólista roku. vystudoval Ostravskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze, je laureátem mnoha mezinárodních soutěži, mj. Pražského jara. Studium si rozšířil na Guildhall School of Music and Drama v Londýně, berlínské Universität der Künste a na Konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě. Platí především za vynikajícího interpreta moderní a současné hudby. S velkým ohlasem se setkává představení, na kterém jako Harlekin skladatele Karlheinze Stockhausena uplatňuje i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí ovace u posluchačů i kritiky.

 

Koncert se koná v rámci 32. ročníku MHF Český Krumlov.