Israel Philharmonic Orchestra

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Israel Philharmonic Orchestra
Lahav Shani – dirigent
Gil Shaham – housle
Kian Soltani – violoncello

 

program: 

Johannes Brahms: Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, op. 102
Johannes Brahms: Symfonie č. 1 c moll, op. 68

 

Pokud si chce člověk vybrat ze čtyř Brahmsových symfonií tu nejlepší, může jejich čísla naházet do klobouku a jedno z nich namátkou vybrat. Ať vytáhne kterékoliv, prostě se nemůže splést.

Druhá možnost je nezdržovat se s losováním a sáhnout hned po té první. Skladatel neponechal nic náhodě a věnoval její tvorbě celých jednadvacet let. Hned jeho první symfonické dílo bylo díky tomu tak zralé a detailně propracované, až posluchačům málem vyrazilo dech. Podle vzoru Hanse von Bülowa se symfonie dodnes občas označuje jako Beethovenova „desátá“. Brahms se ostatně podobnosti některých motivů se svým dávným kolegou nebál a posunul jeho styl zase o hodně dál.

Časovou řadu Brahmsových orchestrálních kompozic naopak uzavírá Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll, v němž zvuk orchestru umocňují a podněcují sólisté – před Izraelskou filharmonii se postaví houslista Gil Shaham a violoncellista Kian Soltani. Oba se po čtyřech letech vracejí na Dvořákovu Prahu, kde už zanechali hluboké stopy nejen jako vynikající interpreti, ale získali si publikum i po lidské stránce.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.