Koncert duchovní varhanní hudby: J. Tůma, P. Svoboda a kurzy Mekka varhaníků

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

koncert lektorů a posluchačů mistrovských kurzů Mekka varhaníků
Jaroslav Tůma – lektor
Pavel Svoboda – lektor

 

program: 

bude upřesněn podle přihlášených frekventantů kurzu Mekka varhaníků

 

Další z novinek 32. ročníku festivalu bude netradičně úterní koncert na neobvyklém místě – v klášteře Zlatá Koruna. Přední čeští varhaníci Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda, kteří už na festivalu sólově vystupovali, tentokrát spojí síly se svými studenty. Na závěrečném koncertě mistrovských kurzů nazvaných Mekka varhaníků, na kterých působí jako lektoři, předvedou své varhanické umění po boku frekventantů kurzu. Jejich jména a repertoár budou doplněny během kurzů.

 

Jaroslav Tůma
Jaroslav Tůma je koncertní varhaník a profesor Akademie múzických umění v Praze. Koncertuje i na cembale, klavichordu, pianoforte a dalších klávesových nástrojích. Vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. Jaroslava Vodrážky a Akademii múzických umění v Praze u prof. Milana Šlechty (varhany) a prof. Zuzany Růžičkové (cembalo). Je vítězem soutěží ve varhanní improvizaci v Norimberku a v holandském Haarlemu. Je laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, např. v Linci, soutěže Pražského jara a soutěže J. S. Bacha v Lipsku. V Tůmově repertoáru se nacházejí stěžejní skladby českých i světových skladatelů v širokém spektru stylů od renesance až po 21. století. Jeho diskografie čítá přes padesát sólových titulů. V uplynulých dvou letech nahrál kompletní varhanní dílo J. S Bacha a ačkoli se nám z něho zachovala sotva polovina, nahrávka trvá neuvěřitelných 22 hodin.

 

Pavel Svoboda
Varhaník Pavel Svoboda je laureátem soutěží Pražské jaro a Bach-Wettbewerb Leipzig. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze u doc. Jaroslava Tůmy a stáž na Universität der Künste v Berlíně u Leo van Doeselaara. Koncertoval na světových včetně USA, Kolumbie, Číny a dalších. Na slavné Silbermannovy varhany v Röthe nedaleko Lipska natočil CD s vrcholnými díly J. S. Bacha. Inicioval vznik Festivalu F. L. Věka a založil spolek PROVARHANY, který se zaměřuje na ochranu historických varhan. Je ředitelem Komorní filharmonie Pardubice a předsedou sněmovního podvýboru pro kulturu.

 

Koncert se koná v rámci 32. ročníku MHF Český Krumlov.