Operní gala: Zuzana Marková a Charles Castronovo

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Zuzana Marková – soprán
Charles Castronovo – tenor
PKF – Prague Philharmonia
David Giménez Carreras – dirigent

 

program: 

J. Massenet: Le Cid – Navarraise
J. Massenet: Le Cid – „Ah, tout est bien fini…O Souverain, o juge, o pére” (Rodrique)
V. Bellini: I Capuletti ed i Montecchi – Předehra)
V. Bellini: La Sonnambula – „Ah, non credea mirarti… Ah, non giunge…“ (Amina)
G. Donizetti: L’elisir d’amore. „Una furtiva lacrima“ (Nemorino)
G. Donizetti: L’elisir d’amore – „Una parola, o Adina…Chiedi all’aura lusinghiera“ (Adina,Nemorino)
přestávka
G. Verdi: La Traviata – Preludio dell’Atto 1
G. Verdi: La Traviata – „É strano !…Sempre libera…“(Violetta)
G. Verdi: La Traviata – „Lunge da lei…De’miei bollenti spiriti“ (Alfredo)
G. Verdi: La Traviata – „Alfredo! Ah, tu il vedesti…Parigi o cara“ (Violetta, Alfredo)
G. Verdi: Nabucco. Sinfonia G. Verdi: Rigoletto – „Signor né príncipe…É il sol dell’ anima… addio, addio!“ (Gilda, Vévoda z Mantovy)

 

Tradiční festivalový koncert Operní gala svým programem připomene hned několik výročí operního světa. V roce 2023 totiž uplyne 210 let od narození Giuseppa Verdiho a 170 let od premiéry jedné z nejslavnějších Verdiho oper La Traviata, která ovládne druhou polovinu koncertu.

Večerem bude provázet vynikající česká sopranistka Zuzana Marková, která v nedávné době absolvovala například turné s Andreou Bocellim, a americký tenorista Charles Castronovo. Oba pravidelně vystupují na světových podiích a na tom krumlovském představí své hlasy v áriích a překrásných operních duetech. Orchestr PKF – Prague Philharmonia pří této příležitosti povede španělský dirigent David Giménez Carreras.

 

 

Zuzana Marková
Zuzana Marková debutovala v 16 letech rolí Františky v Burianově Opeře z Pouti v Národním divadle moravskoslezském. Studovala zpěv, klavír a dirigování na Pražské konzervatoři a účastnila se mistrovských kurzů Mietty Sighele a Veriana Lucchettiho v Riva del Garda. Ve studiu zpěvu pokračovala u Paoly Pittalugy v Operním studiu v Boloni. V roce 2003 zvítězila v soutěži „Mladí pražští pěvci“ a získala 2. cenu na mezinárodní soutěži Ernsta Häfligera ve Švýcarsku. Mezi její poslední debuty patří Opernhaus Zürich jako Elvíra v Puritánech, ve Velkém divadle v Moskvě v Traviatě, v Teatro San Carlo v Neapoli v Lazebníku sevillském a v janovském Carlu Feliciovi v Lucii di Lammermoor.

 

Charles Castronovo
Mezinárodně uznávaný jako jeden z nejlepších lyrických tenorů své generace, zpíval ve většině předních světových operních domů, jako Covent Garden, Vídeňská státní opera, Berlínská státní opera, Pařížská opera, Bavorská státní opera a mnoho dalších. Jeho repertoár zahrnuje tenorové role v Mozartových operách Don Giovanni, Cosi fan tutte a Kouzelná flétna, Edgarda v Lucii di Lammermoor, Nemorina v L‘Elisir D’Amore a Alfreda v Traviatě. V posledních sezonách byl oceňován za hlavní role ve Faustovi a Romeovi a Julii, Vévodu v Rigolettu a Rodolfa v La Bohéme. S Plácidem Domingem účinkoval ve světové premiéře inscenace Daniela Catana Il Postino.

 

Koncert se koná v rámci 32. ročníku MH Český Krumlov.