P. I. Čajkovskij: Spící krasavice

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Divadlo F. X. Šaldy Liberec
dirigent: Václav Zahradník
choreografie, úprava libreta, režie:  Daniel Záboj

 

Od doby, „tančícího krále“ Ludvíka XIV, kdy dvorský balet byl povýšen na vrcholné hudební umění, uplynulo mnoho vody v proudech času, kdy baletní hudba byla spíše okrajová, banální, přiznávková, někdy až hloupá. Kvalitativní zlom způsobil až Leo Delibes, jenž dokázal, čeho všeho může zkušený skladatel v tomto oboru hudby dosáhnout. Špičky však dosáhl až ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij (1840-1893), jehož hudba je mnohdy prodchnuta tanečním duchem a k baletní tvorbě se zdá být přímo předurčena, i když, striktně vzato, zkomponoval pouhé tři balety.

 

Poslední ze slavného trojlístku Labutí jezero, Louskáček a Spící krasavice bývá považována za nejdokonalejší, kompozičně, scénicky i baletně nejnáročnější dílo.  Libreto Spící krasavice napsali Ivan Vsevoložskij, někdejší šéf carských divadel v Petrohradě, a Marius Petipa, baletní mistr v tamním Mariinském divadle, na motivy známé pohádky Charlese Perraulta O Šípkové Růžence. V petrohradských archivech lze nahlédnout do vyprecizovaného Petipova scénáře, v němž Čajkovskému podrobně popisoval nejen charakteristiky jednotlivých postav a jejich příchody i odchody ze scény, ale i požadavky na tempo, rytmus a charakter hudby, nejednou dokonce doplněné i o představu o konkrétních hudebních nástrojích. Čajkovského hudba pak baletu vrchovatou měrou dává vše, co je třeba; k pouhé „funkčnosti“ navíc přidává i citovou vřelost, působivou melodickou plasticitu, barevnost a dramatičnost. Premiéra Spící krasavice se konala roku 1890 v Mariinském divadle v Petrohradě za přítomnosti cara Alexandra III. Odtažitá slova chvály omezeného, nevzdělaného a antisemitského monarchy – „velmi milé…“ – zahájila úspěšné tažení Spící krasavice alias Šípkové Růženky baletními scénami po celém světě. Více než sto dvacet let už chodí generace diváků obdivovat pohádkový příběh princezny Aurory a prince Désiré, kdy nad jejich osudy svádí boj síly dobra a zla, Šeříková víla a zlá Carabosse.

 

Choreograf a režisér Daniel Záboj připravil v únoru 2017 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci novou inscenaci, kdy klasickou pohádku zasadil do současnosti a upravil přímo na míru zdejšímu souboru. Inspiroval se jak původní verzí Charlese Perraulta z roku 1696, tak verzí bratří Grimmů z roku 1812, která ho přivedla k nové, inovativní formě. Záhadné narození Aurory, strach z neznáma, výchovné metody jejích rodičů a propletenec vztahů dospívání, to jsou i ryze současné problémy dnešních mladých, příběhy jako vystřižené z novin. A jak to tak v pohádkách bývá, mladou dívku, která se ocitne na hraně společnosti, může zachránit jen opravdová horoucí láska. I v moderním zpracování se stroboskopickými a kouřovými efekty se mohou diváci těšit na magické momenty a třpytivý klasický balet.  Náročných hudebních partů se při liberecké premiéře ujal orchestr DFXŠ pod vedením dirigenta Václava Zahradníka. Vedle baletního souboru DFXŠ účinkují v inscenaci i děti z baletního studia MALEX.

 

Představení se koná v rámci 40. ročníku Pardubického hudebního jara.