Pavel Haas Quartet

Print Friendly, PDF & Email
účinkují:

Pavel Haas Quartet
Anastasia Kobekina – violoncello

 

program: 

Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ op. 35a
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 11 C dur, op. 61, B. 121
Franz Schubert: Smyčcový kvintet C dur, D. 956

 

Komorní řada se dočasně propojila s exkluzivním cyklem Dvořák Collection a podle toho vypadá i zahajovací koncert. Trojice vynikajících skladatelů, špičkový Pavel Haas Quartet a navíc ještě Anastasia Kobekina s dalším violoncellem tvoří prvotřídní sestavu.

Do kompletního provedení Dvořákových smyčcových kvartetů přispěje Pavel Haas Quartet jedenáctým v jejich řadě. Skladatel v něm více ukazuje svou seriózní tvář blízkou německým klasikům, které miloval stejně jako slovanskou měkkost.

Už jen zdvojení charakteristického dvořákovského nástroje dodává večeru na výjimečnosti a neotřelosti. Stejně zvláštně působilo použití druhého violoncella ve smyčcovém kvintetu již v Schubertově době. Dialog ruské sólistky s haasovským violoncellistou Petrem Jarůškem bude jistě sám o sobě mimořádným zážitkem.

Oběma krásným dílům v projasněné tónině C dur předchází Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ od Josefa Suka. Kvartetní zamyšlení v paralelní tónině a moll připomene kořeny evropské hudby i české státnosti.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.