Vilém Veverka – hudbou i obrazem

Print Friendly, PDF & Email

ZMĚNA TERMÍNU KONÁNÍ 

Koncert našeho předního hobojisty Viléma Veverky uvede vernisáž výstavy, na které tento umělec představí svou druhou lásku: fotografování.

Pomyslíme-li na hoboj, napadne nás jméno Viléma Veverky zřejmě jako první. Světově proslulý intepret, který se stále častěji a odvážněji pouští také do jiných žánrů (https://klasikaplus.cz/zaznelo/item/2541-vilem-veverka-na-vyletech), pak tentokrát představuje svůj nejnovější projekt. K netradičnímu swingovému triu, hoboj – klavír – kontrabas, přizval špičkové muzikanty, klavíristu a skladatele Martina Hyblera (ten pro Veverku píše již od roku 2005) a zřejmě nejuniverzálnějšího kontrabasistu české scény Ondřeje „Mácu“ Štajnochra.

Sám Veverka o nové platformě říká: „Je to příběh čisté interpretační radosti, který děláme primárně právě proto, abychom posluchačům – ale i sami sobě – nadělili cosi, co by na klasické bázi nebylo představitelné. Zároveň jde o (ne)skutečnou potřebu vystoupit – tu a tam – z klasických mantinelů, respektive objevovat nový prostor pro realizaci představ a skrze to se tak navrátit k ryzí podstatě vztahu sdíleného zážitku z hudby“. Mimořádnou atraktivitu projektu „MY OWN WAY“ pak podtrhuje dramaturgie, na kterou se posluchači mohou těšit. Interpreti provedou skladby autorů jako jsou Leonard Bernstein, George Gershwina, Henri Mancini, Paul Anka, Bob Thiele, Joseph Cosma, Ennio Morricone, Ástor Piazzolla i autorskou hudbu Martina Hyblera.
Georg Dreyman

Vilém Veverka se již několik let (první samostatnou výstavu realizoval v roce 2010) etabluje také jako fotograf. Jeho tvorbě jednoznačně dominuje jedno téma, hory – krajina. Vilém Veverka sám sebe charakterizuje více jako obdivovatele ticha a samoty hor než jako skutečného pur-horolezce. Přesto však, vystoupil na nejvyšší hory dvou kontinentů, nejvyšší horu Ruska, realizoval řadu alpských klasiků, fotografoval v Andách i na Aljašce.
Bez zajímavosti není ani jeho přednášková činnost, která je rovněž úzce spojená s fotografováním v horách a klimaticky náročnějších podmínkách obecně.
V roce 2019 začal intenzivněji spolupracovat se společnostmi Sony – jejíž techniku (fotoaparáty Alpha7RIII, 7RIV a objektivy ze série G Master) v současnosti používá – a Zeiss.
V roce 2020 představil na další samostatné výstavě nový cyklus „Můj arktický rok“.

účinkují:

Vilém Veverka – hoboj
Martin Hybler – klavír
Ondřej Štajnochr – kontrabas

 

program:

V programu koncertu zazní díla A. Dvořáka, J. Brahmse,R. Schumanna, Chica Corea, A. Piazzolly a E. Morriconeho.

Na základě vládních nařízení v souvislosti s pandemií COVID-19 je možné, že bude nezbytné přistoupit ke změně termínu či volbě alternativního prostoru koncertu. Veškeré informace budou aktuálně uváděny na FB profilu a webových stránkách festivalu.

Koncert se koná v rámci 52. ročníku HF A. Dvořáka Příbram. Koncert se koná za podpory MěÚ Březnice a ve spolupráci s Galerií Ludvíka Kuby.