Zahajovací koncert 23. ročníku MHF Dvořákova Praha

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Tonhalle-Orchester Zürich
Paavo Järvi – dirigent
Anastasia Kobekina – violoncello

 

program: 

Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, B. 191
Antonín Dvořák: Symfonie č. 9 e moll, op. 95, B. 178, „Z Nového světa“

 

Zahájení festivalu letos přichází pouhý den před narozeninami Antonína Dvořáka. S malým předstihem a velkou radostí mu letos přijede pogratulovat orchestr z curyšské Tonhalle i se svým šéfdirigentem Paavem Järvim a violoncellistkou Anastasií Kobekinou.

V této chvíli již není tajemstvím, že první skladbou, která zazní na letošní Dvořákově Praze, bude opět Violoncellový koncert. K tomu ale patří očekávání nádherného zvuku, který mu propůjčí nástroj Stradivari v rukou charismatické interpretky. Ve fantastické skladbě naplněné energií i nostalgickou touhou po domově se k sólistce přidá i vynikající orchestr s velkou dvořákovskou zkušeností. Na maximum ji zúročí při následném provedení Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“. Završí tak společné provedení dvojice nejslavnějších Dvořákových děl, která otevírají festival jako velkolepá zahajovací fanfára.

Následující den se k Järvimu a Orchestru Tonhalle připojí klavírista Ivo Kahánek, aby společně přidali k dvořákovskému zahájení ještě Klavírní koncert č. 3 od Ludwiga van Beethovena a Symfonii č. 9 od Antona Brucknera. Anastasia Kobekina zase rozšíří řady Pavel Haas Quartetu při zahájení Komorní řady 9. září.