11 000 strun

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Klangforum Wien
Padesát klavíristů

 

program: 

Georg Friedrich Haas: 11 000 strun (pro 50 mikrotonálně naladěných klavírů a komorní orchestr), skladba na objednávku F. Busoni – G. Mahler Foundation s laskavou podporou Ernst von Siemens Musikstiftung

 

Kolik strun má 50 pianin? Jaký zvuk vznikne, když naladíte každé jinak a necháte na ně hrát 50 klavíristů současně? Smělá vize, kterou by leckdo opustil jako nerealizovatelný sen. Nikoliv však rakouský skladatel Georg Friedrich Haas, který na jejím základě složil monumentální skladbu nazvanou 11 000 strun pro padesát do kruhu uspořádaných a mikrotonálně naladěných pianin. Aby toho nebylo málo, doplní je instrumentální ansámbl.

Premiéra výjimečného díla se konala v srpnu 2023 na festivalu v severoitalském Bolzanu. Po provedení na začátku listopadu 2023 na festivalu soudobé hudby Wien Modern nyní 11 000 strun míří do Prahy. Dvojí provedení na Pražském jaru ve Foru Karlín posluchačům umožní posadit se mezi hudebníky, doslova dovnitř dění a nechat se pohltit těmito opulentními zvukovými kreacemi. Neopakovatelný zážitek.

 

Koncert se koná v rámci 79. ročníku MHF Pražské jaro.