MHF Smetanova Litomyšl

logo_sl_noveVíce než šest desítek let, od roku 1949, je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplň tvoří nejen operní inscenace a koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy s dominantní vokální složkou. Stranou však nezůstává ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové a promenádní. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté, nejpřednější domácí sólisté, soubory a věhlasní dirigenti. Centrem festivalového dění je nádherný areál zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Pořady se konají zejména jako „open air“ v akusticky výtečném II. nádvoří s kapacitou až 1300 diváků, zakrytém unikátním výsuvným zastřešením, ale také v dalších sálech zámku, litomyšlských chrámech, ve Smetanově domě a pravidelně též ve vybraných místech Pardubického kraje.

Návštěva Smetanovy Litomyšle bývá vždy nevšedním zážitkem: kromě nápadité dramaturgie a špičkových interpretačních výkonů nabízí pobyt mimo ruch a shon metropole, v místě s mimořádným „géniem loci“.

KONTAKT

Pořadatel: Smetanova Litomyšl, o.p.s.
Adresa: Jiráskova 133, 570 01 Litomyšl
Tel.: +420 461 612 575, objednávky: +420 461 616 070
E-mail: festival@smetanovalitomysl.cz
Web: www.smetanovalitomysl.cz

Zakládající člen Asociace hudebních festivalů ČR, členem od roku 1996.