Andreas Scholl & Czech Ensemble Baroque

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Czech Ensemble Baroque
Andreas Scholl – kontratenor
Roman Válek – dirigent
Romana Kružíková – soprán
Pavla Radostová – soprán
Jakub Kubín – tenor
Jiří Miroslav Procházka – bas
Josef Žák – koncertní mistr
Tereza Válková – sbormistryně

 

program: 

František Ignác Tůma: Te Deum
František Ignác Tůma: Mottetum de tempore
František Ignác Tůma: Motteto de S. Joanne Baptista
František Ignác Tůma: Sinfonia a 4
František Ignác Tůma: Motetto per ogni tempo
František Ignác Tůma: Dixit Dominus

 

Vůbec poprvé na Pražském jaru vystoupí Czech Ensemble Baroque, přední vokálně-instrumentální soubor zaměřený na poučenou interpretaci staré hudby. Pod vedením svého zakladatele Romana Válka v novodobé premiéře uvede moteta a jásavé Te Deum Františka Ignáce Tůmy. Sólistou večera bude hvězdný německý kontratenorista Andreas Scholl, jehož interpretace doposud opomíjených děl fenomenálního českého barokního mistra slibuje hudební událost mezinárodního významu.

 

Kapelnické angažmá na vídeňském dvoře královny Alžběty Kristýny Brunšvické, matky Marie Terezie a vdovy po císaři Karlu VI., bylo zlatým obdobím v tvorbě českého barokního skladatele Františka Ignáce Tůmy (1704–1774). Mezi stovkami skladeb chrámových i světských vynikají velká duchovní moteta pro sólové hlasy a velký ansámbl. Výsadní postavení v Tůmových motetech zaujímají kompozice pro sólový alt. Znovuobjevené skladby nám Tůmu ukazují jako svrchovaného mistra vrcholně barokní chrámové hudby. Notové materiály jeho děl jsou nově spartovány týmem muzikologů z materiálů knihoven a archivů ve Vídni, Berlíně, Praze a Drážďanech. Aby na koncertním pódiu hudba mohla nově ožít. Altového partu se ujme Andreas Scholl, který posledních dvacet let patří mezi nejvýše ceněné světové kontratenoristy. Z jeho bohaté kariéry můžeme zmínit spolupráci na Bachových kantátách a pašijích s Philippem Herreweghem, vystoupení s Berlínskými či Newyorskými filharmoniky, operní role na Salzburger Festspiele po boku Cecilie Bartoli či v Metropolitní opeře vedle Renée Fleming.

 

 

Od svého založení v roce 1998 patří Czech Ensemble Baroque mezi soubory vysoce ceněné hudbymilovnou veřejností i odbornou kritikou. Jeho repertoár tvoří kantáty, opery, koncerty a symfonie převážně z období baroka a klasicismu. Od roku 2012 má ansámbl svůj vlastní abonentní cyklus nazvaný Bacha na Mozarta! v brněnském Besedním domě, je také rezidenčním ansámblem Hudebního festivalu Znojmo. Je pravidelným hostem domácích i evropských festivalů, jeho nahrávky vycházejí u nakladatelství ARTA a Supraphon. „Barokní ansámbl vedený Romanem Válkem dosáhl dojemné exhumace v dokonalé syntéze mezi věrností zápisu a flexibilitou výrazu,“ napsal francouzský Diapason o supraphonském albu s Requiem Františka Ignáce Tůmy. „Nahrávku provází vytříbená intonace v orchestru, brilantně vykroužené fráze i jednotlivé sólové výstupy provází jistota, cit a nadhled,“ chválil v časopisu Harmonie Milan Bátor nahrávku s hudbou Františka Xavera Richtera. Soubor pravidelně spolupracuje s nejlepšími českými i domácími sólisty včetně Adama Plachetky, Hany Blažíkové, pravidelně spolupracuje s Andreasem Schollem, jehož v roce 2021 doprovodil na evropském turné. Bezprostředně po pražskojarním koncertě Czech Ensemble Baroque plánuje natočení Tůmových motet pro francouzský label Evidence Classics.

 

Koncert se koná v rámci 78. ročníku MHF Pražské jaro.