Bernstein Meets Gershwin: Sólisté z newyorské Broadwaye

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Severočeská filharmonie
Jan Kučera – dirigent
Nikki Renée Daniels – soprán
Jeff Kready – tenor

 

program: 

G. Gershwin: předehra z muzikálu Girl Crazy
G. Gershwin: Strike Up The Band (ze stejnojmenného muzikálu)
G. Gershwin: Oh, Kay! – Someone to Watch Over Me
G. Gershwin: Píseň A Foggy Day
G. Gershwin: Lady Be Good – Fascinating Rhythm
G. Gershwin: Píseň Let´s Call the Whole Thing Off (z filmu Shall We Dance 1937)
L. Bernstein: Candide – Předehra
L. Bernstein: Wonderful Town – A Little Bit in Love
L. Bernstein: Wonderful Town – Wrong Note Rag
L. Bernstein: On the Town – Lonely Town
L. Bernstein: Wonderful Town – It’s Love
L. Bernstein: Dance Episodes from On the Town – Times Square
přestávka
G. Gershwin: American in Paris (Předehra)
G. Gershwin: Strike Up the Band – The Man I Love
G. Gershwin: Funny Face – S’ Wonderfule
G. Gershwin: Porgy and Bess – Summertime
G. Gershwin: Girl Crazy – I Got Rhythm
L. Bernstein: West Side Story – Předehra; Maria; One Hand, One Heart; Somewhere; Balcony Scene (“Tonight”)

 

Ač narozeni v jiných staletích, jen deset let od sebe dělilo legendární americké skladatele, kteří odvážně propojovali žánry a klasickou hudbu okořenili prvky jazzu. Na jednom pódiu si tak připomeneme 135 let od narození George Gershwina a příští rok také uplyne 125 let od chvíle, kdy přišel na svět Leonard Bernstein. A protože oba skladatelé kladli na interprety nemalé nároky, jsme potěšeni, že naše pozvání přijali dva vynikající broadwayští zpěváci Nikki Renée Daniels a Jeff Kready a Severočeská filharmonie s dirigentem Janem Kučerou.

 

Nikki Renée Daniels
Nikki Renée Daniels má za sebou jedenáct broadwayských představení, včetně Company (Jenny), The Gershwins‘ Porgy and Bess (Clara), The Book of Mormon (Nabulungi) a Les Misérables (Fantine). V chicagském souboru Hamilton hrála Angelicu Schuylerovou. Mezi její další newyorské role patří Martha Jefferson v 1776 at City Center Encores a Rose Lennox v The Secret Garden v David Geffen Hall. Jako sólistka vystupovala s mnoha symfonickými orchestry ve Spojených státech a v Kanadě a v Carnegie Hall. Získala bakalářský titul v oboru hudebního divadla na University of Cincinnati, College-Conservatory of Music. Nedávno vydala své debutové sólové CD Home.

 

Jeff Kready
Jeffa Kreadyho jste mohli na Broadwayi vidět v roli Montyho Navarry ve hře A Gentleman’s Guide to Love and Murder, dále v Company (David), Tootsie (Dorothy), Billy Elliot (Tony Elliot), Sunday in the Park with George a Les Misérables. Jako rozhlasový hlasatel Bert Healy se představil ve filmu „Annie Live!“ na NBC s Harrym Connickem Jr. Zpíval s mnoha symfonickými orchestry po celé Americe a můžete ho slyšet na albu „The Broadway Tenors“ s britským Národním symfonickým orchestrem. Se svou ženou Nikki žije v New Yorku a vychovávají dcery Lenu a Louisu.

 

Jan Kučera
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Jako dirigent dlouhodobě spolupracuje s předními českými orchestry, především se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu SOČR či se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Působí i na operní scéně, na Nové scéně Národního divadla v Praze uvedl svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Tlučhořovi autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval v Národním divadle operu La Cenerentola Gioacchina Rossiniho. Je autorem baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Dirigoval rovněž projekt Wanted s Dagmar Peckovou či nové nastudování výpravné scénické podoby Mše Leonarda Bernsteina.

 

Koncert se koná v rámci 32. ročníku MHF Český Krumlov.