Bruckner / Smetana 200

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Hard-chór – sbor (AT)
Alexander Koller – sbormistr
Kühnův smíšený sbor (CZ)
Igor Karpilovský – sbormistr

 

program: 

Anton Bruckner: Ave Maria, Pange Lingua, Christus factus est, Virga Jesse,
Os justi, Vexilla regis
Arnold Schönberg: Friede auf Erde
Antonín Tučapský: Dva hymnické zpěvy
Bedřich Smetana: Píseň česká, Naše píseň
Petr Eben: Cantico delle creature
Leoš Janáček: Píseň opravdivá
Anton Bruckner: Locus iste Resound (arr. Alex Koller) – společná píseň
Bedřich Smetana: společná píseň bude upřesněna

 

Společný koncert rakouského sboru Hard–chór a českého Kühnova smíšeného sboru proběhne jako symbol smíření v kostele ve Svatém Kameni v bývalé oblasti Sudet. Zazní dílo českého skladatele Bedřicha Smetany a rakouského komponisty Antona Brucknera, od narození obou skladatelů totiž uplyne právě 200 let. Doplní je dílo rovněž jubilujícího Arnolda Schönberga a v duchu nadcházejícího Roku české hudby také dalších českých skladatelů.
V doprovodném programu na místě proběhne výstava ve spolupráci s jihočeskou Pamětí národa a dvojjazyčné prohlídky s průvodcem o historii oblasti a osudech jejích obyvatel.

 

Hard-chór
Rakouský sbor založený v roce 2007 tvoří téměř 60 zpěváků vedených dirigentem Alexandrem Kollerem, jedním z jeho zakládajících členů. Sbor se specializuje na propojení tradiční sborové hudby s prvky hudby moderní a repertoár sboru tak zahrnuje chorály a skladby rozličných hudebních epoch a skladatelů.
Sbor se sídlem v Linzi hojně vystupuje na festivalech a událostech na počest skladatele Antona Brucknera jako Brucknertage, na festivalech a koncertech sborového a chrámového zpěvu a mj. reprezentoval Rakousko na Sbor roku Eurovize v Rize.

 

Kühnův smíšený sbor
Jeden z největších českých sborů založený v roce 1959 Pavlem Kühnem je špičkovým tělesem zaměřujícím se na acapellová díla světového romantismu, i oratorní a kantátový repertoár. Na velkých vokálně-instrumentálních dílech spolupracuje s předními českými orchestry jakými je Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Česká Filharmonie, SOČR, či PKF a dirigenty jakými jsou a byli například Jiří Bělohlávek, Václav Smetáček, Zdeněk Košler, Charles Mackerras, či Vladimir Ashkenazy.
Sbor spolupracuje také s operou Národního divadla, podílel se na zahraničních představeních Jiřího Kyliána a věnuje se také provozování a nahrávkám soudobé hudby: kromě oceňovaných alb kompletního díla Bohuslava Martinů a dalších, soubor nahrává hudbu k řadě filmů jako Lid versus Larry Flint, Markéta Lazarová, či Údolí včel.

Igor Karpilovský
Brněnský rodák, absolvent dirigování na Konzervatoři Brno a student dirigování na HAMU v Praze, se v praxi zaměřuje zejména na pěvecké sbory. V řadě pražských pěveckých sborů jako Bohemiachor, Punkt a Kühnově smíšeném sboru působí jako zpěvák i sbormistr. Jako sbormistr spolupracoval také se soubory jako Martinů Voices, nebo Severočeská filharmonie Teplice.

 

Koncert se koná v rámci 33. ročníku MHF Český Krumlov.