Český filharmonický sbor Brno

Print Friendly, PDF & Email

Koncert jednoho z českých nejvíce oceňovaných sborů se koná v rámci turné k oslavám osmdesátých narozenin sbormistra a skladatele Petra Fialy, který sbor založil již v roce 1990. Sbor, který se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár, připravil pro Příbram unikátní program sestavený z děl F. Poulenca, J. B. Foerstera, B. Martinů, A. Dvořáka a rovněž P. Fialy.

 

účinkují: 

Marta Chila Reichelová – soprán
Tomáš Chloupek – baryton
Vítězslav Šlahař – umělecký přednes
Martina Venc Matušínská – flétna
Martin Jakubíček – varhany
Český filharmonický sbor Brno (komorní sbor)
Petr Fiala – dirigent

 

program: 

Francis Poulenc (1899-1963): Čtyři krátké modlitby sv. Františka z Assisi
Josef B. Foerster (1859-1951): Devět mužských sborů na texty J. V. Sládka (výběr)
1. Oráč
2. Velké, širé rodné lány
3. Polní cestou
4. Z osudu rukou
Bohuslav Martinů(1890-1959): Polní mše (fragment) 11´ pro baryton sólo, mužský sbor a varhany
Antonín Dvořák (1841-1904): Eia Mater fons amoris Virgo virginum pro smíšený sbor a varhany
Petr Fiala (nar. 1943) : KŘEST SVATÉ LUDMILY, oratorium na text Zuzany Novákové-Renčové pro soprán sólo, recitátora, smíšený sbor, flétnu a varhany

 

Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor dosud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Odborná kritika oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech prestižních evropských festivalech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním.
Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje více než padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, v roce 2013 Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.
Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty (Christian Arming, Marc Albrecht, Marcus Bosch, Stephan Blunier, Jean-Claude Casadesus,Dennis Russel Davies, Christoph Eschenbach, Gabriel Feltz, Ivan Fischer, Nikolaus Harnoncourt, Manfred Honeck, Neeme, Paavo a Kristian Järvi, Dmitrij Kitajenko, Marko Letonja, Kurt Masur, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Yannick Nézet-Séguin, Sir Simon Rattle, Helmuth Rilling, Steven Sloane, Michael Tilson Thomas, Mario Venzago, Walter Weller, Simone Young, Jakub Hrůša, Jakub Klecker, Tomáš Netopil, Libor Pešek, Leoš Svárovský, Juraj Valčuha a mnozí další).
Domácí publikum může Český filharmonický sbor Brno slyšet na mnoha koncertech v Brně, Praze, Ostravě, Olomouci, Litomyšli, Českých Budějovicích, Teplicích, Zlíně a jinde.
Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění: V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. Nahrávka skladby B. A. Zimmermanna Requiem für einen jungen Dichter získala v roce 2009 cenu německých kritiků – Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Ocenění sbírá sbor i na jiných kontinentech – japonský hudebně-kritický časopis Geijutsu Disc Review mu v září 2011 udělil za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění Tokusen. Český filharmonický sbor Brno je držitelem prestižního ocenění Classic Prague Awards v kategorii Vokální výkon za rok 2019.
Druhým sbormistrem je Michael Dvořák.
Činnost Českého filharmonického sboru Brno finančně podporuje Jihomoravský kraj, statutární město Brno a Ministerstvo kultury ČR.
Generální partner Českého filharmonického sboru Brno je TESCAN ORSAY HOLDING, a. s.

 

Petr Fiala
Vystudoval brněnskou konzervatoř (hra na klavír, kompozice, dirigování) a v roce 1971 ukončil JAMU ve třídě prof. Jana Kapra.
Po absolutoriu JAMU se zařadil mezi autory usilující o syntézu nových postupů (zejména zvukově barevných) s nejlepšími tradicemi klasiků 20. století. Z jeho díla jmenujme řadu vokálních a instrumentálních cyklů pro děti a mládež, množství skladeb sólových (pro klavír, akordeon, kytaru, housle, violoncello, trubku, trombon aj.), pět smyčcových kvartetů, řadu skladeb komorních, koncerty pro varhany, klavír, akordeon, violu a orchestr, tři symfonie, množství sborových cyklů, písňové cykly, oratoria a kantáty a dvě díla hudebně dramatická: balet „Hořící kámen“ a celovečerní operu podle hry Františka Hrubína „Kráska a zvíře“.
Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem asi 180 skladeb) se již 50 let intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Jako skladatel i jako dirigent je Petr Fiala laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních porot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. Patří na poli kompozičním i interpretačním k uznávaným osobnostem. Vyniká smyslem pro stavbu velkých ploch a jejich vnitřní kontrastnost. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa.
V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, která je úzce spjata se současnou duchovní hudbou a s kantátami k poctě českých národních patronů.
V roce 2013 obdržel Petr Fiala Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna.
V roce 2016 obdržel Petr Fiala Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.

 

Koncert se koná v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram.