Concertino Praga 2022: Talent stage

Print Friendly, PDF & Email

Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky.

 

účinkují:

semifinalisté Concertino Praga
Semjen Yakimov
Jamil Aliaga Sadizade
Elias Keller
Greta Mandler

 

CONCERTINO PRAGA 2022 – Talent stage, vystoupení semifinalistů

Kvalitní hudební soutěže neznají opravdové poražené – o úrovni hudebníků svědčí už samotná účast v závěrečných kolech. Semifinalisté Concertina Praga – Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže mladých hudebníků v kategoriích komorní i sólová hra − se představí na odpoledním koncertu ve Studiu S1 Českého rozhlasu. Jejich účinkování na Talent Stage bude důkazem, že hudba se nedostatku mladých, nadaných a pracovitých lidí zatím nemusí obávat.

 

interpreti: 

Semjen Yakimov se narodil roku 2006. Na klavír hraje od dvou let, skládá, improvizuje, hraje na varhany. Od roku 2018 je studentem Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy. Je držitelem prvních cen celostátních a mezinárodních klavírních soutěží: Mladý klavír Pražské konzervatoře, Beethovenovy Teplice, Prague Junior Note, Mladí pianisté hrají na klavír Steinway (Praha), Virtuosi per musica di pianoforte (Ústí nad Labem). Získal také cenu za interpretaci Vídeňské sonatiny C dur W. A. Mozarta. Je rovněž držitelem 3. ceny skladatelské soutěže Jakuba Jana Ryby 2021 a absolutním vítězem Hudební olympiády 2022. Je autorem skladeb pro klavír, pro komorní soubory, pro divadelní představení a pro film Lorik.

 

Jamil Aliaga Sadizade se narodil roku 2008 v Baku, hru na klavír studuje od šesti let. Od roku 2015 se zúčastnil přibližně dvaceti mezinárodních klavírních soutěží v různých zemích (Estonsko, Bulharsko, Španělsko, Izrael, Spojené Arabské emiráty, Rusko, Itálie, Gruzie ad.), kde získal titul laureáta. V lednu 2018 vystoupil na sólovém koncertě v Ázerbájdžánské státní filharmonii, v květnu téhož roku se podílel na koncertu věnovaném 100. výročí narození Kary Karajeva, který pořádalo UNESCO v Paříži. Zúčastnil se 5. mezinárodního hudebního festivalu Melodie generací, který se konal v květnu 2017 v Moskvě. Provedl zde Bethovenův 1. klavírní koncert s Prezidentským orchestrem Ruské federace.

 

Elias Keller
Čtrnáctiletý rakouský klavírista Elias Keller studuje hru na klavír od šesti let, v současné době je studentem salcburského Mozartea u profesorky Cordelie Höfer-Teutsch. Je držitelem několika cen z národních i mezinárodních soutěží. Roku 2021 získal titul London Young Musician of the Year, v Rakousku se v témže roce stal vítězem soutěže Golden Note v kategorii klavír, jejíž finále bylo vysíláno veřejnoprávní televizí. Má bohaté zkušenosti jako sólista, stejně jako s komorním a symfonickým orchestrem. Koncertní turné ho zavedla do Rakouska, Německa, Španělska, Japonska, Spojených států, Itálie a Slovinska. Pravidelně se účastní mistrovských kurzů u vynikajících pedagogů a klavíristů.

 

Greta Mandler hraje od tří let na klavír a od šesti let na flétnu. Jako nejmladší laureátka získala v soutěži Jugend musiziert v deseti letech Cenu sponzora za mimořádné úspěchy. Za hru na flétnu i klavír obdržela v následujících letech četná ocenění v téže soutěži na regionální, zemské i spolkové úrovni v sólovém i skupinovém hodnocení. V loňském roce získala 1. spolkovou cenu v soutěži Jugend musiziert v kategorii sólová flétna a společně se svou sestrou Clarou také 1. cenu v soutěži Karel Kunc Competition v Bad Dürkheimu a Hudební cenu pro mladé talenty. Od roku 2021 je stipendistkou Německé nadace pro hudební život a členkou Státního orchestru mládeže Bádenska-Württemberska.

 

Koncert se koná v rámci 22. ročníku MHF Dvořákova Praha.