Den s Antonínem Dvořákem 2024

Print Friendly, PDF & Email

Den s AD se stal už tradicí v rámci každého z festivalových ročníků. A protože rádi přicházíme s něčím novým, „inovujeme“ trošku i tuto tradici. Vedle projektů ve školách, které si spolu s žáky všech věkových kategorií velice užíváme, se můžete těšit na dva open air koncerty jako novinku speciální koncert pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let a na koncert pro seniory.

program: 

Pro mateřské školy:

V pořadu „Výlet do Říše hudby“ seznámí Duo Beautiful Strings (H. Mousa Bacha – harfa, Monika Urbanová – housle) malé posluchače se svými nástroji, představí jim v krátkých ukázkách nejznámější díla našich nejslavnějších skladatelů (B. Smetana, A. Dvořák, J. Suk). Nebudou chybět pohádkové melodie, lidové písničky, společné zpívání a sladká odměna nakonec. Děti se aktivně zapojují, interpretky je motivují úkoly, střídají činnosti tak, aby děti poznaly, že hrát na nástroj a hudba obecně jim může do života přinést mnoho radosti.

Pro žáky z 1. stupně ZŠ:

Hraji, hraješ … na kytaru
Každý z nás zná kytaru jako hudební nástroj, avšak Petr Láska kytary vyrábí, a proto nám je může ukázat tak, jak jsme je ještě neviděli. Od kusu dřeva až po nástroj hrající nádherné tóny poznáme kytaru zábavnou formou a se spoustou věcí, které jsme o ní ještě nevěděli.

Co to tady zní? Dudák přichází …
Jakub Ošmera je nejen velice talentovaný basbarytonista, ale také se od raného dětství se věnuje hře na dudy a sólově vystoupil např. na festivalu JoySing v čínském Liou-čou, filmovém festivalu Czech-In v Moskvě. Stal se v minulosti finalistou televizní soutěže Zlatý oříšek a prvním českým vítězem soutěže Zpěváček pro talentované folklórní zpěváky. A kdo jiný by měl dětem ukázat kouzlo, které je v tom trochu bláznivém nástroji skryto? 😊

Na speciální vyžádání opakujeme loňský pořad pro děti: Hraji, hraješ ..nehraji, komponuji, s mezinárodně uznávanou českou skladatelkou paní Sylvií Bodorovou.

Pro žáky z 2. stupně ZŠ:

Horna nebo Lesní roh?
Hana Görlichová je hornistka a fotografka, která doslova žije hudbou. Představí nám hornu, nástroj, který zdaleka není jen nástrojem do lesa, i přestože se mu říká lesní roh. Děti se seznámí se zamotaným zlatým hudebním dechovým nástrojem a poslechnou si jeho zvuk, který opravdu nezní jako “lesní hroch” 😊.

Pro střední školy:

Flétna – nástroj mnoha podob
Markéta Stivínová je flétnistka, je maminkou talentovaných dětí a dcerou slavného flétnisty Jiřího Stivína. Seznámí nás nejen s flétnou, ale ve svém pořadu zaujme i různými skladbami různých hudebních žánrů.

 

Pořad pro rodiče s dětmi od 0 do 3 let:

Ze zákulisí vzniku nejznámějších skladeb

místo konání: Dům Natura, 15:00 hodin, Vstupné: 30,-Kč

Jaké životní příběhy jsou za díly A. Dvořáka, A. Vivaldiho, J. S. Bacha, J. Brahmse, G. Bizeta, ale i skladbami Beatles, Queen i E. Morriconeho divákům představí přední členka Českého národního symfonického orchestru, violoncellistka, Adriana Voráčková, a skladatelka, houslistka, kvintonistka a zpěvačka Gabriela Vermelho.

Koncert pro seniory:

Koncert pro čtyři ruce

místo konání: Dům Natura, 17:00 hodin, Vstupné: 30,-Kč

Jiří Toupal a Jakub Kohout se překvapivě nepoznali hrou na klavír, ale již 5 let zpívají spolu v dětském sboru Pražská Kantiléna, který působí při ZUŠ Křtinská. Ve stejné hudební škole se Jirka dostal ke hře na klavír, na který hraje od svých 6 let. K hudbě ho vedly rodinné vztahy, neboť on sám je praprapravnuk skladatele Antonína Dvořáka. Zároveň letos ukončuje studium na Gymnáziu Budějovická a plánuje pokračovat v hudební cestě studováním oboru Sbormistrovství a hudební výchova na Pedagogické fakultě UK. Mladší z obou účinkujících Jakub hraje na klavír od svých 5 let, ovšem začínal jinde než Jirka, a to na Soukromé základní umělecké škole MusicArt v Dubči. Aktuálně je studentem prvního ročníku oboru klavír na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Své klavírní dovednosti uplatňuje ve více hudebních žánrech, a to v oblasti klasické hudby, jazzu, popu i rocku. Při vlastní hře se rád věnuje improvizaci a vlastní skladbě nebo jazzových jamů. Společně na klavír hrají od srpna 2023.

Program*:

Claude Debussy (1862–1918): La fille aux cheveux de lin
Jan Křtitel Vaňhal (1739-1813): Fantazie D dur
Antonín Dvořák (1841-1904): Slovanské tance op. 46 č. 6 D dur
Otilie Dvořáková Suková (1878- 1905):– Pepča na koníčku
Jakub Kohout: Preludium in G minor
Antonín Dvořák (1841-1904): Skotské tance op. 41
Antonín Dvořák(1841-1904): Slovanské tance op. 72 č. 2 E moll
Bedřich Smetana (1824-1884): Lístky do památníku op. 2 č.2 A moll
Antonín Dvořák (1841-1904): Slovanské tance op. 46 č. 8 G moll

 

Open air koncerty
11:30 Koncert „Dostaveníčko“ před Nemocnicí Příbram
15:30 Koncert „Ať hudba zní“ v Pražské ulici

Na open air koncertech vystoupí spolu se studenty příbramských ZUŠ:  BRASS FIVE. CZ

Členy souboru jsou:
npor. Jan Pohořalý – trubka, umělecký vedoucí
rtm. Tomáš Dabrowski – trubka
prap. Tomáš Bürger – horna
nprap. Václav Bízek – trombon
nprap. Martin Pončík – tuba