Francouzská noc – zahajovací koncert 32. ročníku MHF Český Krumlov

Print Friendly, PDF & Email

Alexandr Melnikov a noc imprese, romantiky a tance.

 

účinkují: 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Robert Jindra – dirigent
Alexander Melnikov – klavír

 

program: 

H. Duparc: Ke hvězdám „Aux étoiles“ – Poéme nocturne
C. Saint-Saëns: Klavírní koncert č. 5 F dur, op.103 „Egyptský“
přestávka
C. Debussy: Moře „La Mer“, L 109
M. Ravel: Bolero, op. 81, C dur

 

Slavnostním zahajovacím koncertem nazvaném Francouzská noc se festival po několika letech vrátí do poetické scenérie Letní jízdárny. Významný světový pianista Alexandr Melnikov provede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse zvaný Egyptský. Touha po cestování a dálkách se prolíná i skladbou La Mer (Moře) Clauda Debussyho. Večer uzavře podmanivá melodie Ravelova Bolera, kterou doprovodí taneční vystoupení. Před Symfonický orchestr Českého rozhlasu předstoupí jeho hlavní hostující dirigent Robert Jindra. Hudba skladatelů země galského kohouta připomene jedno z klíčových dat evropské historie – 14. července 1789 – Pád Bastily.

 

Alexandr Melnikov
Ruský klavírista Alexandr Melnikov začal studovat hudbu ve věku 6 let na moskevské Ústřední hudební škole. Melnikov ukázal talent v raném věku, hrál první koncert Sergeje Rachmaninova ve věku 12 let. Pokračoval na Moskevské Čajkovského konzervatoři u Lva Naumova, kterou absolvoval v roce 1997. Soutěž v Bruselu v roce 1991.
Jako sólista vystupoval Alexander Melnikov s orchestry včetně Royal Concertgebouw Orchestra, Gewandhausorchester Leipzig, Philadelphia Orchestra, NDR Elbphilharmonie Orchester, HR-Sinfonieorchester, Mnichovská filharmonie, Rotterdamská filharmonie
a BBC Philharmonic, pod vedením dirigentů jako Michail Pletněv, Teodor Currentzis, Charles Dutoit, Paavo Järvi a Valerij Gergijev.

 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Symfonický orchestr Českého rozhlasu je jedním z nejvýznamnějších českých orchestrů současnosti. Hlavním hostujícím dirigentem je v současnosti Marek Šedivý. V koncertní sezóně 2021 / 22 SOČR přivítal mimo jiné klavíristku Gabrielu Montero, která se zároveň stala rezidenční umělkyní sezóny. Pozvání přijali také houslisté Leila Josefowicz a Sergey Khachatrjan, klavírista Brad Mehldau, violoncellista Alban Gerhardt, klarinetista Kari a dirigenti Ion Marin, Holly Mathieson a Kirill Karabits. Od letošní sezony zastává funkci šéfdirigenta Petr Popelka.