Gogol třikrát jinak

Print Friendly, PDF & Email

Koncert s hudebními příběhy z těžce zkoušené země pod taktovkou šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Roberta Kružíka.

 

účinkují: 

ROBERT KRUŽÍK – dirigent, mluvené slovo’
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

program: 

Modest Petrovič MUSORGSKIJ / arr. Anatolij LJADOV: Ouvertura a Hopak z opery Soročinský jarmark
Alfred SCHNITTKE / arr. Gennadij ROŽDĚSTVENSKIJ: Gogolovská suita
Leoš JANAČEK: Taras Bulba. Rapsodie pro orchestr

 

Soročinský trh, Mrtvé duše, Taras Bulba. První je realistickou povídkou, druhé satirickým románem, třetí historickou novelou. To, co uvedenou trojici literárních děl pojí, je skutečnost, že všechna vzešla z pera jediného autora, slavného prozaika a dramatika ukrajinského původu Nikolaje Vasiljeviče Gogola, a zároveň všechna inspirovala hudební skladatele natolik, až se dočkala svého zhudebnění. Každé však v trochu jiném rozsahu nebo formě.

O zpracování Gogolovy předlohy Soročinského jarmarku, příběhu úzce spjatého s lidovým humorem a ukrajinským koloritem, se pokusil Modest Musorgskij, a sice do podoby (byť nedokončené) opery. To Alfred Schnittke vytvořil scénickou hudbu k inscenaci nazvané Příběh inspektora, jež byla adaptací Gogolových Mrtvých duší. Jeho původní partituru poté upravil slavný dirigent Gennadij Rožděstvenskij do formy suity, polystylového postmodernistického hudebního díla často využívajícího parodie a zesměšňujícího lidskou hloupost a vulgárnost. Leoše Janáčka pro změnu podnítily neslavné osudy starého kozáka Tarase Bulby a jeho dvou synů, které vylíčil ve své stejnojmenné velké orchestrální rapsodii.

Provedení hudebních příběhů z těžce zkoušené země se ujme Robert Kružík, který se představí nejen ve své obvyklé pozici dirigenta, ale netradičně i v roli vypravěče.

 

Koncert se koná v rámci 21. ročníku MHF Harmonia Moraviae.