Hudební velikání

Print Friendly, PDF & Email

Tomáš Netopil a Jan Schulmeister – dvojice pozoruhodných umělců spjatých s hudebním prostředím města Kroměříže v programu propojujícím umění tří skladatelských velikánů.

 

účinkují: 

JAN SCHULMEISTER – klavír
TOMÁŠ NETOPIL – dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

program: 

Ludwig van BEETHOVEN: Zasvěcení domu. Předehra
Wolfgang Amadeus MOZART: Koncert č. 20 d moll pro klavír a orchestr
ANTONIN DVOŘAK: Symfonie č. 5 F dur

 

Koncem října se na pódiu zlínského Kongresového centra představí jeden z celosvětově nejžádanějších českých dirigentů, Tomáš Netopil, aby společně se zlínskými filharmoniky uvedl program propojující mistrovství tří skladatelských velikánů, Beethovena, Mozarta a Dvořáka.

Úvod bude patřit Beethovenově Zasvěcení domu, předehře, jež vznikla z podnětu ředitele vídeňského divadla v Josefstadtu Carla Friedricha Henslera a která po přestavbě divadelní budovy roku 1822 zahájila slavnostní večer při jejím znovuotevření. Následovat bude Mozartův svěží klavírní koncert d moll, kompozice z roku 1785, a sice v podání sedmnáctiletého mimořádně talentovaného pianisty Jana Schulmeistera, absolutního vítěze prestižních mezinárodních klavírních soutěží, jakými jsou např. César Franck Piano Competition v Bruselu, Piano Talents v Miláně nebo Great Masters Piano Competition – Vladimir Horowitz Edition ve Španělsku a držitele Zlaté medaile s vyznamenáním ze soutěže Manhattan International Music Competition v New Yorku. Závěr koncertu obstará pátá symfonie Antonína Dvořáka, opus, který vznikl v rozpětí pouhých šesti týdnů. Jedna z autorových nejlyričtějších symfonií překypuje melodickou invencí a pocity šťastné pohody a ve svém čase představovala zásadní přelom mezi skladatelovými symfoniemi ranými a těmi vrcholnými.

 

Koncert se koná v rámci 21. ročníku MHF Harmonia Moraviae.