Israel Philharmonic Orchestra

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Israel Philharmonic Orchestra
Lahav Shani – dirigent
Gil Shaham – housle

 

program: 

Johannes Brahms: Houslový koncert D dur, op. 77
Sergej Rachmaninov: Symfonické tance, op. 45

 

„Ten koncert není pro housle, ale proti houslím,“ měl prý prohlásit dirigent Hans von Bülow poté, co slyšel jediný houslový koncert od Johannese Brahmse. Možná by soudil jinak, kdyby jej slyšel v podání Gila Shahama, který okouzlil publikum Dvořákovy Prahy už před čtyřmi lety jako kurátor Komorní řady a především coby sólista ve Dvořákově Houslovém koncertu.

Jeho věčný úsměv a vlídná energie jako by zářily skrz každý tón, který ze svých stradivárek vyšle směrem k publiku. Ocitne se přitom ve vyrovnané pozici s Izraelskou filharmonií, která pod vedením svého šéfa Lahava Shaniho potvrdí, že Brahms napsal skutečně spíš velkou symfonii se sólovými houslemi než obyčejnou virtuózní exhibici.

Koncertní řada Brahms 190 věnovaná výročí narození Dvořákova přítele začne opravdu skvěle. K patronovi festivalu se nepřímo hlásí i druhá část programu: Symfonické tance od Sergeje Rachmaninova vznikly v Americe, jejich melodiemi a náladou jako by ruský skladatel volal po vlasti, v níž však nebylo možné a dosud nelze svobodně žít.

Následující den provede Izraelská filharmonie s Gilem Shahamem výhradně brahmsovský program, jako další sólista se k nim připojí violoncellista Kian Soltani.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.