Philharmonia Octet Prague v huti Barbora

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Philharmonia Octet Prague

ve složení:
Vilém Veverka, Monika Fürbach Boušková- hoboje
Irvin Venyš, Karel Dohnal – klarinety
Václav Vonášek, Martin Petrák – fagoty
Přemysl Vojta, Ondřej Vrabec – lesní rohy

 

program: 

J. N. Hummel: Partita Es dur
A. Dvořák: Suita A dur op. 98 (arr. V. Vonášek)
G. Mahler: Blumine a Scherzo (arr. V. Vonášek)
A. Dvořák: Slovanské tance (výběr)

 

Aktuálně nejvýraznějším reprezentantem tzv. české dechové školy, v evropském kontextu, je soubor „PhilHarmonia Octet“, založený v roce 2007 z iniciativy Viléma Veverky a Václava Vonáška.
Jejich záměrem bylo vytvořit formaci nejlepších českých hráčů jedné generace, kteří se v mnohém výrazně ovlivňovali již během studia na HAMU, respektive konfrontovat domácí hudebně interpretační tradici s moderními evropskými styly a trendy.
Cílem souboru je výrazné obohacení české hudební scény, rozšíření repertoáru a zejména pak posouvání stávajícího interpretačního standardu. Charakteristickým prvkem souboru je fakt, že interpreti jsou laureáty prestižních mezinárodních soutěží, respektive absolventy zahraničního studia, kteří se dále výrazně profilují jako sóloví hráči. To je ostatně příznačné pro nejlepší světové ansámbly tohoto druhu. Bez zajímavosti není ani působení jednotlivých členů v předních evropských orchestrech, např. Berlínské Filharmonii, WDR Köln či České filharmonii.
Repertoárový záběr souboru sleduje vyhraněnou interpretací proměny hudební řeči na pozadí střídání hudebních epoch a stylů, od 2. poloviny 18. století do počátku nového milénia.
Podstatným repertoárovým pilířem je pak uvádění kompozic v rozšířeném obsazení,
W. A. Mozart / Serenáda Es dur „Gran Partita“, A. Dvořák / Serenáda d mol pro dechové nástroje op. 44 – a hledání další možné inspirace ve formě vhodně zvolených adaptací
M. P. Musorgskij / Obrázky z výstavy, G. Mahler/Chlapcův kouzelný roh, L. Janáček/ Suita Z mrtvého domu.
PhilHarmonia Octet je vyhledávaným ansámblem nejen na českých koncertních pódiích, zároveň se úspěšně etabluje i v zahraničí. V roce 2019 se ansámbl s úspěchem představil na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro, v rámci koncertní sezóny 2020/21 na festivalech Janáček Brno, Festival Mahler Jihlava, v rámci komorní řady Symfonického orchestru hl.m. Prahy atd.
PhilHarmonia Octet uvede v roce 2023 na hudební trh nové CD, ve spolupráci s německým barytonistou Peterem Schöne, obsahující písňový cyklus Gustava Mahlera “Chlapcův kouzelný roh”.

 

Koncert se koná v rámci 54. ročníku HF A. Dvořáka Příbram.