Sedláčkovo kvarteto

Print Friendly, PDF & Email
účinkují:

Sedláčkovo kvarteto

 

program:

Rafael Kubelík: Smyčcový kvartet č. 6
Martin Wiesner: Smyčcový kvartet č. 4 (světová premiéra)
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 6 a moll, op. 12, B. 40

 

Jako objevitelé opomíjených či zapomínaných pokladů se v rámci Komorní řady a Dvořák Collection představí členové Sedláčkova kvarteta. Jakkoli by se mohlo zdát, že v díle Antonína Dvořáka je jen málo věcí k objevování, Smyčcový kvartet č. 6 a moll potvrzuje opak. Skladatel se v něm pokusil vytvořit jednolité dílo postavené na jedné „utkvělé myšlence“, později se ke kompozici vrátil a rozdělil ji do čtyř vět. Některé části partitury ale posléze zničil a dílo se dočkalo prvního provedení až v roce 1990 v rekonstruované podobě, o kterou se zasloužil dvořákovský specialista Jarmil Burghauser. V rámci Dvořákova kvartetního díla se jedná o pozoruhodnou zvláštnost, která je nezbytná pro kompletní Dvořák Collection a zároveň zapadá do uměleckého profilu Sedláčkova kvarteta. Ansámbl svým koncertem připomene, že kompozici se věnoval rovněž slavný český dirigent Rafael Kubelík – hned na začátku programu zazní jeho Smyčcový kvartet č. 6. Po něm Sedláčkovci uvedou světovou premiéru Smyčcového kvartetu č. 4 od Martina Wiesnera.

 

interpreti:

Sedláčkovo kvarteto vzniklo při Akademii múzických umění v Praze v roce 2007 a navazuje na tradici Sedláčkova kvarteta působícího v Plzni v letech 1974‒1994. Tradice je spojena rodinnou vazbou obou primáriů. Sobor se vyvíjel u významných českých i zahraničních pedagogů; u Jiřího Panochy během studia komorní hry na AMU v Praze a dále pod vedením členů renomovaných kvartet během četných kurzů (Keller Quartett, Artis Quartett Wien, Tel Aviv Quartet či Alban Berg Quartett).

Soubor vystupoval na mnoha významných akcích v České republice i v zahraničí, mj. na festivalu v rámci ISA, na festivalu Mladá Praha, Sukovy Křečovice v rámci Pražského jara, Nekonvenční žižkovský podzim, na Beethovenově festivalu v Teplicích, na festivalu Nitrianská hudobná jeseň, na festivalu Pablo Casalse v Prades a dalších.

Sedláčkovo kvarteto je nositelem Ceny Českého spolku pro komorní hudbu za rok 2016, je vítězem mezinárodní soutěže Karola Szymanowského v Katowicích (Polsko, 2014), vítězem Soutěže Bohuslava Martinů v Praze (2014), kde zároveň obdrželo Cenu za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů. Dále je nositelem 3. ceny z Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka 2015 v Brně a 3. ceny z Mezinárodní soutěže Johannese Brahmse (Rakousko, 2013). Od sezóny 2015/16 byl soubor zařazen na stipendijní Listinu Českého hudebního fondu. Kvarteto podporuje vznik nových děl mladé generace českých autorů, a stojí tak u četných premiér skladeb. Sedláčkovo kvarteto se zaměřuje především na tvorbu českých autorů, zvláště pak těch méně známých, ale tím spíš jedinečných a neoposlouchaných. Vydalo ve spolupráci s Nadací Bohuslava Martinů CD s kvartety českých autorů (K. Slavický, S. Hořínka, B. Martinů, J. Teml). Dále natočilo s hobojistou Lukášem Pavlíčkem CD s kvartety F. A. Míči, W. A. Mozarta a A. Dvořáka. Během roku 2017 natočilo pro Český rozhlas komplet smyčcových kvartetů V. J. Veita (1806‒1864). V březnu 2019 vydalo vlastním nákladem, a jako první na světě, CD se třemi kvartety Rafaela Kubelíka (1914‒1996). V letošní sezóně 2019/2020 se věnuje nastudování kompletu kvartetů Karla Boleslava Jiráka (1891‒1972) a jejich natočení pro Český rozhlas.

Zdroj: Sedláčkovo kvarteto

 

Koncert se koná v rámci 22. ročníku MHF Dvořákova Praha.