Shakespeare 460: Romeo a Julie

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

PKF–Prague Philharmonia
Tomáš Brauner – dirigent
Jiří Bubeníček – choreografie
Les Ballets Bubeníček – baletní soubor

 

program: 

Vincenzo Bellini: Kapuleti a Montekové – Sinfonia
Charles Gounod: Předehra k opeře Romeo a Julie
Petr Iljič Čajkovský: Romeo a Julie – Předehra – Fantazie
Sergej Prokofjev: výběr ze suit z baletu Romeo a Julie

 

Závěr festivalu bude patřit nejslavnějšímu dramatikovi, jehož dílo inspirovalo hudební skladatele po celých 460 let, které v příštím roce uplynou od jeho narození. Na jubileum Williama Shakespeara uvedeme jeho nejslavnější divadelní hru Romeo a Julie ve čtyřech hudebních pojetích skladatelů dvou staletí doplněné baletní choreografií Jiřího Bubeníčka. PKF–Prague Philhamormonia provede Shakesperovským večerem dirigent Tomáš Brauner.

 

 

PKF – Prague Philharmonia
V roce 1994 založil světově proslulý dirigent Jiří Bělohlávek spolu se skupinou talentovaných mladých hudebníků Pražskou komorní filharmonii, která působí dodnes, od 20. sezony pod názvem PKF — Prague Philharmonia. Náš orchestr si za 28 roků své existence vydobyl uznání po celém hudebním světě. Je oceňován nejen pro svůj jedinečný zvuk, ale také pro svůj repertoár, orientovaný zejména na díla Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena.
Vystupovala s námi již celá řada světově uznávaných dirigentů a sólistů: Jakub Hrůša, Julian Rachlin, Martha Argerich, Jefim Bronfman, András Schiff, Gil Shaham, Isabelle Faust, Emmanuel Pahud, Luciano Pavarotti, Diana Damrau, Plácido Domingo, Gautier Capuçon, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Juan Diego Flórez, Jonas Kaufmann a mnoho dalších.

Tomáš Brauner
Šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je absolventem oboru hoboj a dirigování na Státní konzervatoři a dirigování na pražské HAMU. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií, PKF, Müncher Symphoniker, Deutsche Radio Philharmonie a mnohými dalšími.
Věnuje se také dráze operního dirigenta – ve Státní opeře, Národním divadle a v Národním divadle moravskoslezském dirigoval Pucciniho Bohému i Toscu, Verdiho Otella, Nabucco a Traviatu, či Bizetovu Carmen a mnohé další.
Je také častým hostem zahraničních hudebních festivalů jako Bad Kissingen, či Festival Richarda Strausse v Garmisch Parten-Kirchen a v roce 2022 také debutoval v Labské filharmonii v Hamburku.

Jiří Bubeníček
Mezinárodně uznávaný choreograf Jiří Bubeníček je jedním z nejlepších baletních sólistů světa. Choreograf John Neumeier pro něho vytvořil v Hamburském baletu řadu rolí, z nichž se legendárním stalo jeho ztvárnění tanečníka Václava Nižinského v představení Nijinsky. V Hamburském baletu Jiří Bubeníček tančil v letech 1993-2006, poté se stal prvním sólistou baletního souboru Semperovy opery v Drážďanech. V pařížské Opeře tančil roli Armanda v Neumeierově baletu Dáma s kaméliemi za niž roli získal mimořádné ocenění „Benois de la Danse. Od roku 1999 se intenzivně věnuje choreografii. Vytvořil přes šedesát choreografických děl, a to od tanečních miniatur přes abstraktní choreografie až po celovečerní dějové balety. Mezi úspěšné inscenace patří například balet Anita Berberová – královna noci, Doktor Živágo, Piano, Proces a Popelka. Za balet Carmen byl choreograf vyznamenán cenou „Europa in Danza“. Vedle založení vlastního souboru „Les Ballets Bubeníček“ se angažuje v sociální oblasti a usiluje o kulturní sbližování. V roce 2017 byl poctěn „Stříbrnou medailí hlavního města Prahy“.

 

Závěrečný koncert 33. ročníku MHF Český Krumlov.