Slavné operní sbory a Carmina Burana

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Filharmonie B. Martinů
Daniel Raiskin – dirigent
Adriana Kučerová – soprán
Anthony Gregory – tenor
Steven La Brie – baryton
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr

 

program: 

R. Wagner: Tannhäuser – Předehra
R. Wagner: Lohengrin – „Treulich gefürht“
G. Verdi: Il Trovatore – “Vedi, le fosche notturne spoglie“
G. Verdi: Nabucco – Coro di Schiavi Ebrei „Va, pensiero
G. Verdi: Aida – „Gloria al´Egitto“ Gran Finale secondo
přestávka
C. Orff: Carmina Burana

 

Hlavní hvězdou záverečného koncertu bude Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Skvělé pěvecké výkony sboristů a sólistů sopranistky Adriany Kučerové, tenoristy Anthonyho Gregoryho a barytonisty Stevena La Brie, doprovodí zlínská Filharmonie B. Martinů s dirigentem Danielem Raiskinem. Kromě připomenutí výročí 210 let od narození Giuseppa Verdiho a Richarda Wagnera společně završí festival monumentálním provedením kantáty Carmina Burana od Carla Orffa.

 

Český filharmonický sbor Brno
Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Odborná kritika oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno založený 1990 vystupuje na všech prestižních evropských festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. S úspěchy tělesa je spjatý jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala.

 

Petr Fiala
Vystudoval brněnskou konzervatoř (hra na klavír, kompozice, dirigování) a v roce 1971 ukončil JAMU ve třídě prof. Jana Kapra. Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem bezmála 200 skladeb) se již více než 50 let intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Jako skladatel i jako di¬rigent je Petr Fiala laureátem řady národních i mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních po¬rot. Je zván jako hostující dirigent k našim i zahraničním orchestrům a sborům při provádění vokálně-instrumentálních skladeb. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se pod jeho vedením propracoval mezi nejlepší evropská sborová tělesa. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti. V roce 2013 obdržel Petr Fiala Cenu města Brna v oboru hudba za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna a v roce 2016 Cenu Jihomoravského kraje za významnou reprezentaci Jihomoravského kraje v oblasti kultury.

 

Závěrečný koncert 32. ročníku MHF Český Krumlov