Symfonický orchestr Českého rozhlasu – Sto let je jen začátek

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Petr Popelka – dirigent
Český filharmonický sbor Brno a Petr Fiala
Paul Lewis – klavír
Simona Šaturová – soprán
Jozef Benci – bas

 

program: 

Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15
Vítězslav Novák: De profundis – symfonická báseň pro orchestr a varhany, op. 67
Antonín Dvořák: Te Deum, op. 103, B. 176

 

Sloganem „Sto let je jen začátek“ zve Český rozhlas v roce 2023 na společné oslavy ke 100. výročí od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání. Dvořákova Praha v součinnosti s Českým rozhlasem připravila hudební vyvrcholení těchto oslav, které mají nejen historický, ale i kulturně společenský dosah.

Když pětatřicetiletý Johannes Brahms dokončil svůj Klavírní koncert č. 1, jako by tím potvrdil prorocká slova svého rádce a přítele Roberta Schumanna. Ten mladšího kolegu označil za miláčka múz. Především však prorocky prohlásil, že Brahmsovo umění nebude pomalu narůstat, ale zjeví se najednou v plném lesku. První klavírní koncert skutečně ohromí svou naléhavostí i dokonalostí, k níž už není co dodat. Snad jedině ruce a mysli vynikajícího klavíristy a dirigenta, kteří symfonický monument náležitě uchopí a vyšlou ho k publiku v plné kráse. Britský klavírista Paul Lewis, úzce svázaný s londýnskou Wigmore Hall, se proslavil provedením všech pěti Beethovenových koncertů na BBC Proms. Brahms je v podstatě logickým pokračováním tohoto počinu.

Dirigent Petr Popelka energicky formuje současnou tvář Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Po velkolepém závěru řady Brahms 190 se přiblíží také finále celé Dvořákovy Prahy. Z hloubek pokory začne volat symfonická báseň De profundis od Vítězslava Nováka. Bezprostředně na ni naváže slavnostní Te Deum jeho učitele Antonína Dvořáka jako dík za úspěšný festival i nadějné očekávání příštího ročníku.

 

Závěrečný koncert 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.