Wiener Philharmoniker

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Wiener Philharmoniker
Jakub Hrůša – dirigent
Igor Levit – klavír

 

program: 

Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 2 B dur, op. 83
Antonín Dvořák: Symfonie č. 8 G dur, op. 88, B. 163, „Anglická“

 

Vídeňští filharmonici si vybudovali svoje renomé jako vynikající orchestr staromilských a konzervativních návyků včetně používání zvláštního typu lesních rohů, které se rozezní na samém počátku večera. Jejich vábivé volání, které otevírá Brahmsův Druhý klavírní koncert, jako by zvalo všechny k poslechu nejnovějších zpráv z domova i ze světa. Ten pocit bude více než oprávněný: v Rudolfinu se Vídeňští filharmonici sejdou s dirigentem Jakubem Hrůšou, jako sólista se k nim připojí dnes již více německý než ruský klavírista Igor Levit.

Vedle Brahmse bude na programu Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, které se někdy říká „Anglická“ – je to narážka na její londýnskou premiéru, ale dnes už také na současný domov Jakuba Hrůši, kde se nejúspěšnější český dirigent současnosti stane ředitelem Královské opery Covent Garden.

Kus svého domova bude mít v Praze alespoň na chvíli i Johannes Brahms, který patří k největším prominentům v dlouhém zástupu vídeňských klasiků. Světoobčan Levit je připomínkou, že hudba není na státních hranicích ani národnostech příliš závislá. A nakonec ji neumlčí ani jiná omezení: během koronakrize odstreamoval Levit ze svého berlínského bytu 50 „hauskoncertů“.

 

Koncert se koná v rámci 23. ročníku MHF Dvořákova Praha.