Mørk & Mäkelä & Oslo Philharmonic

Dvořákův Violoncellový koncert v podání Trulse Mørka a Sibeliova suita Lemminkäinen pod vedením „finského zázraku“, dirigenta Klause Mäkeläho.

 

účinkují: 

Oslo Philharmonic
Klaus Mäkelä – dirigent
Truls Mørk – violoncello

 

program: 

Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll op. 104
Jean Sibelius: Lemminkäinen op. 22

 

Když dirigent Klaus Mäkelä vystoupil v roce 2023 v českém debutu na Pražském jaru poprvé, jednalo se o senzaci. „Finský zázrak“, jak jej tehdy nazvaly Lidové noviny, který se od roku 2027 ujme postu šéfdirigenta Chicagského symfonického orchestru a Královského orchestru Concertgebouw, se nyní na festival vrací s Filharmonií Oslo, v jejímž čele stojí od roku 2020. A přiváží mimořádně krásný program z české a finské hudby: Dvořákův Violoncellový koncert h moll se sólistou Trulsem Mørkem, jenž za nahrávku této skladby obdržel prestižní cenu ECHO Klassik, a suitu Lemminkäinen Jeana Sibelia (1865–1957), inspirovanou finským eposem Kalevala. Bude nesmírně zajímavé slyšet tuto dramatickou hudbu v podání skandinávských hudebníků, kteří mají za sebou úspěšnou nahrávku všech Sibeliových symfonií pro vydavatelství Decca. „Mäkeläův cyklus je kompaktní, skutečný, pronikavý a plný krásy a dějových zápletek, které činí tato díla věčně vzrušujícími,“ zhodnotil ji kritik časopisu Gramophone. Skladba, jež vypráví o dobrodružstvích finského šamana Lemminkäinena, dává Mäkelämu i filharmonikům příležitost přiblížit nám svět dosud nepoznaných barev a emocí.

Klaus Mäkelä je fenoménem, který aktuálně nemá obdoby. Žák proslulého finského pedagoga Jormy Panuly doslova hypnotizuje publikum po celém světě svrchovaností svého umu, energií, smyslem pro stavbu velkých symfonických celků a zejména svou schopností získat si nejen srdce publika, ale i hráčů orchestru. Ti pod jeho vedením hrají jako vyměnění, což dokládá i tato nedávná kritika v deníku Chicago Tribune: „Po několika ospalých měsících v Orchestra Hall jsme slyšeli hrát Chicagský symfonický orchestr pod taktovkou Mäkeläho opět naplno. Bylo to jako závan čerstvého vysokohorského vzduchu.“ Je skvělé, že Mäkelä – sám stále aktivní violoncellista – zvolil do první části svého pražskojarního programu Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka (1841–1904). Skladba, do které Dvořák vtělil vzpomínku na svou velkou lásku Josefínu Kounicovou, zazní v podání vynikajícího norského violoncellisty Trulse Mørka, který se zaslouženě těší pozici jednoho z nejrespektovanějších instrumentalistů současnosti. Během své oslnivé sólové kariéry spolupracoval s nejlepšími světovými orchestry včetně Berlínských, Vídeňských a Newyorských filharmoniků či Bostonského symfonického orchestru. „Mørk nadchnul publikum od prvního do posledního tónu. Střídavě něžný, introvertní, ohnivý a vášnivý nás hnal na podmanivé, strhující cestě neustále kupředu,“ nešetřila chválou na jeho hru Joanne Talbot v britském časopisu The Strad. Za své nahrávky, které vydává u Deutsche Grammophon, EMI či Virgin Classics, získal řadu prestižních cen včetně Grammy, Gramophone Award a tří cen ECHO Klassik.

Již první roky existence Filharmonie Oslo naznačily, že se v roce 1919 zrodil ve Skandinávii další špičkový orchestr. Zpočátku ho formovali šéfdirigenti Johan Halvorsen, Georg Schnéevoigt a Ignaz Neumark a dirigovala jej také řada významných hostů: ve dvacátých letech Arthur Nikisch a Jean Sibelius nebo Igor Stravinskij v letech třicátých. Památným se stal také koncert s Wilhelmem Furtwänglerem 1. dubna 1940, jen osm dní před nacistickou invazí do Norska. Od šedesátých let minulého století se na pozici šéfdirigentů vystřídaly dirigentské legendy jako Herbert Blomstedt, Mariss Jansons, Jukka-Pekka Saraste nebo Vasilij Petrenko. Pod Mäkeläho vedením zažívá orchestr zlaté období. V loňské sezoně se společně představili na Salcburském festivalu, v té letošní je čekají koncerty v Labské a Pařížské filharmonii či ve vídeňském Konzerthausu. Jejich společné vystoupení s klavíristkou Yujou Wang na BBC Proms 2022 ocenili kritici The Guardian i londýnských Timesů shodně plným počtem pěti hvězdiček. „Jsme nadšeni, že při našem debutu na Pražském jaru uvedeme program, který spojuje dva základní kameny repertoáru Filharmonie Oslo,“ říká šéf uměleckého plánování orchestru Alex Taylor. „Sibeliova hudba se stala hlavním tématem naší společné cesty s výjimečným šéfdirigentem Klausem Mäkelä. Kompletní nahrávka Sibeliových symfonií pro společnost Decca, vydaná v roce 2022, získala vynikající mezinárodní recenze a jeho suita Lemminkäinen je pro nás od té doby stěžejním dílem. S Klausem jsme ji několikrát provedli jak doma v Oslu, tak i na turné a pokaždé působí nově, jako bychom stále znovu a znovu objevovali její magické zvukové krajiny. Čtyři symfonické básně, které suitu tvoří, vycházejí z příběhů finského národního eposu Kalevala. Zavádějí posluchače daleko do severských legend a ukazují bohatý zvuk orchestru,“ pokračuje Taylor. „Je rovněž skvělé, že budeme moci opět vystoupit s naším drahým přítelem a dlouholetým uměleckým partnerem Trulsem Mørkem. Jeho výjimečný vztah k Dvořákovu Violoncellovému koncertu je dobře znám a jeho výkony jsou vždy niterné a bohaté na jemné odstíny. Naše nahrávka tohoto díla s Trulsem a Marissem Jansonsem z roku 1993 zůstává dodnes referenční. Je nám ctí, že se k tomuto milovanému dílu budeme moci společně vrátit před pražským publikem,“ uzavírá Taylor. Brahms o tomto koncertu poznamenal: „Kdybych věděl, že je možné napsat takovou skladbu pro violoncello, také bych se o to pokusil!“ Večer s Filharmonií Oslo zkrátka nabídne to nejlepší z romantické hudby konce 19. století, v naprosto výjimečné interpretaci.

 

 

Koncert se koná v rámci 81. ročníku MHF Pražské jaro.