Koncert vítězů

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Václav Hudeček – housle, průvodní slovo
Adam Suk – varhany
Amélie Linková – hoboj
Anna Palmeová – trubka
Adam Janíček, Marek Pavlica – housle
Barocco sempre giovane

 

program: 

Alexandre Guilmant: Sonáta č. 1 d moll op. 42
Jan Nepomuk Hummel: Introdukce, Téma & variace op. 102
Wolfgang Amadeus Mozart: Rondo C dur, K. 373
Pietro Baldassare, upr. Jiří Pohnán: Sonáta pro trubku a orchestr č. 1 F dur
Édouard Lalo, upř. Jiří Pohnán: Španělská symfonie pro housle a orchestr op. 21
Edvard Hagerup Grieg: Holberg Suite op. 40
Antonio Vivaldi: Koncert pro housle a orchestr Es dur, RV 253 “La Tempesta di Mare”
Johann Sebastian Bach: Koncert pro troje housle a orchestr D dur BWV 1064r

 

Mladé talenty jsou naše budoucnost
Druhá část festivalu začíná opět symbolicky v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích. Pomyslným posláním tohoto koncertu je umožnit mladým hudebníkům ukázat své umění. Na výrazné mladé talenty většinou poukazují soutěže. A právě to je i náš případ.

 

V Pardubicích proběhlo v loňském roce několik hudebních soutěží zaměřených na mladou generaci. Po několikaleté odmlce se opět konala přehlídka neprofesionálních varhaníků Organum Regium, která byla původně soutěží žáků základních uměleckých škol se studijním zaměřením hra na varhany. Kvůli koronavirové situaci se konala online formou a zúčastnilo se jí na tři desítky soutěžících z celé republiky. Vítězem se stal pardubický varhaník Adam Suk, který tento koncert zahájí.

Zcela novým projektem se stala soutěž Hraj online! určená pro žáky základních uměleckých škol sídlících na území Pardubického kraje. Její 1. ročník pořádala Komorní filharmonie Pardubice ve spolupráci se stipendijním programem MenART a přehlídkou neprofesionálních varhaníků Organum Regium. Partnerem soutěže byl také projekt ZUŠ OPEN. Stejně jako výše zmíněná varhanní přehlídka se soutěž konala online formou, a to ve čtyřech kategoriích rozřazených do dvou věkových skupin. Soutěžící zaslali video se svým výkonem a odborná porota složená z hráčů Komorní filharmonie Pardubice následně výkony ohodnotila. Poté proběhlo finálové kolo v Sukově síni za přítomnosti předsedy poroty Václava Hudečka. Nejúspěšnější soutěžící se představí na tomto koncertu. Pro mladé hudebníky je to obrovská příležitost posunout se dále ve svém vývoji. Proto je dobré vyzvednout úsilí organizátorů, že takové projekty vůbec pořádají.

Podpoře mladých talentů se dlouhodobě věnuje i houslista Václav Hudeček, zejména se svým projektem Hudební akademie Václava Hudečka. Obdobně je tomu také u souboru Barocco sempre giovane, který ostatně začínal jako seskupení mladých a začínajících studentů. Václav Hudeček se na tomto koncertu představí nejen v roli podporovatele mladých, ale také jako moderátor a interpret.

 

Koncert se koná v rámci 44. ročníku HF Pardubické hudební jaro.