Pianofonia II

Print Friendly, PDF & Email

účinkují: 

Ivo Kahánek – klavír
Michal Nejtek – klavír
Štěpán Hon – klavírní objekty
Michal Rataj – klavírní objekty, live electronics
Jan Trojan – klavír objekty, live electronics

 

program: 

Michal Rataj & Jan Trojan: Pianofonia (světová premiéra na objednávku Pražského jara)

 

Všichni víme, jak zní klavír. Jak ale znějí jeho jednotlivé součásti? To se dozvíte na koncertě, který Pražské jaro pořádá ve spolupráci s nejvýznamnějším českým výrobcem klavírů a pianin, značkou Petrof. V prostorách Národního technického muzea budou rozmístěny jednotlivé součástky klavírů, od drobných až po ty největší, i dva kompletní nástroje. Rozezní je nová kompozice, kterou přímo na objednávku festivalu vytvořili Michal Rataj a Jan Trojan.

 

Oba autoři se na Pražském jaru v prostoru Národního technického muzea už potkali, a to při premiéře prostorové kompozice Jana Trojana Cirkulace v roce 2017. „Klavír je nástrojem západní hudební kultury. Jeho hlubší instrumentální podstata však v sobě propojuje mnohem víc,“ přibližuje nový společný projekt Michal Rataj. „Na jedné straně v sobě koncept ladného nábytkového designu ukrývá tajemství struny jakožto elementárního hybatele zvuku. Na druhé straně odkrýváme spíše dějiny rytmického pudu, který je vlastní snad všem kulturám na Zemi. Znějící struna a pulzující rytmus lze vlastně vnímat jako základní hudební elementy, bez nichž by hudba nemohla existovat. Design klavíru jim dává formu.“

Na koncertní křídlo, jak jej známe z klasických koncertů, bude hrát přední český interpret světového renomé Ivo Kahánek, který má za sebou mj. spolupráci s Berlínskými filharmoniky a dirigentem Simonem Rattlem. Nebude to jeho první spolupráce s Michalem Ratajem. Jeho klavírní koncert Movis provedl spolu s Českou filharmonií pod vedením Davida Robertsona na Pražském jaru v roce 2022. Netradičně bude klavír rozeznívat Michal Nejtek, sám skvělý hudební skladatel, jehož hudba v minulosti na Pražském jaru zněla a který má jako interpret přesahy k jazzu a rocku. Na součástky klavírů jako na bicí nástroje bude hrát perkusionista nevšední senzitivity Štěpán Hon. Jejich hru budou snímat mikrofony a pomocí prostorového zvuku oba autoři vše přetaví v klavírní symfonii – Pianofonii.

 

Akce se koná v rámci 79. ročníku MHF Pražské jaro.