Pocta českým skladatelkám

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Elizabeth Jiřičková – housle
Barbora Brabcová – klavír

 

program: 

Jana Obrovská: Podzimní preludia (1955) – 1. Allegro moderato, 2. Andante, 3. Allegro Energico, 4. Moderato
Sláva Vorlová: Ukolébavka a Tanec op. 16 (1947)
Vítězslava Kaprálová: Legenda op. 3/1
Vítězslava Kaprálová: Burleska op. 3/2
Vítězslava Kaprálová: Elegie
Matylda Chrudimská: Touha op. 29 (1928)
pauza
Geraldine Mucha: Čtyři přímořské scény (1954) – 1. Osamělá žnečka 2. Let racků 3. Ukolébavka 4. Tanec
Anna Houdková-Kozánková: Lístek do památníku
Zdenka Kendíková: Dvě mazurky (1886)

 

 

Rok české hudby nebude patřit jen Smetanovi, Dvořákovi či Janáčkovi. Tento koncert si předsevzal jasný cíl: dokázat divákům, že v české hudbě nebyly ženy jen múzami, pouhou inspirací na pozadí slavných děl. Byly také vyhledávanými virtuoskami, uznávanými dirigentkami a originálními skladatelkami. Díky dvěma mladým virtuoskám Elizabeth Jiříčkové a Barboře Brabcové uslyšíme díla Vítězslavy Kaprálové, Jany Obrovské, Anny Kozánkové, Matylda Chrudimská, Zdenka Kendíková, Geraldine Mucha a Slávy Vorlové, která rovněž patří mezi oslavence čtyřkového – od jejího narození uplyne 130 let.

 

Elizabeth Jiřičková
Česká sólová houslistka ověnčená cenou Nové evropské talenty – Mezinárodní houslové soutěže k poctě Mistra Váši Příhody nedávno s vyznamenáním absolvovala Královskou akademii hudby v Londýně, kde studovala u Giovanni Guzza, Michaela Foylea a Levona Chilingiriana. Hraje také orchestrálně, mj. spoluvede Sinfonia Cymru, těleso doprovázející Bryna Terfela, zúčastnila se projektu Side by side, v němž vystoupila po boku České filharmonie pod taktovkou maestra Semjona Byčkova, ale také pod vedením Edwarda Gardnera v RAM/Juilliard Symphony Orchestra.
Vystoupila na festivalech ve Spojeném království, Švédsku, Itálii, či Rakousku a kritiky na jejím projevu vyzdvihují zejména měkký, plný tón a charismatické vystupování.

Elizabeth Jiřičková
Barbora Brabcová
Česká pianistka absolvovala Konzervatoř v Českých Budějovicích a následně pod vedením prof. Ivana Klánského a Mgr. Heleny Weiser vystudovala hru na housle pražské HAMU. Je několikanásobnou laureátkou národních i mezinárodních klavírních soutěží jako Concertino Praga, Mladý klavír Pražské konzervatoře, Competition for your artists ve Vídni, Gustav Mahler Piano Competition, či Carlos and Sofia Piano Competition v Barceloně a mnohých dalších. Již v patnácti letech pak vystoupila pod taktovkou Jana Kučery a po boku Symfonického orchestru Českého rozhlasu ve Dvořákově síni a nyní tak pravidelně vystupuje na českých i zahraničních pódiích a spolupracuje s tělesy jako Jihočeská komorní filharmonie.

 

 

Koncert se koná v rámci 33. ročníku MHF Český Krumlov.