Pocta českým skladatelům

Print Friendly, PDF & Email
účinkují: 

Jiří Bárta – violoncello
Terezie Fialová – klavír

 

program: 

Leoš Janáček: Sonáta pro housle a klavír (arr. pro violoncello J. Bárta)
Petr Eben: Briefe an Milena (pět klavírních kusů podle Franze Kafky)
Leoš Janáček: Romance pro housle a klavír (arr. pro violoncello J. Bárta)
Antonín Dvořák: Koncert pro violoncello a orchestr h moll, Op. 104 (originální verze klavírního partu A. Dvořáka)

 

Díla českých mistrů se chopí dva čeští mistrovští sólisté, kteří jsou si navíc navzájem múzami. Jeden z nich dokonce, po boku mnoha českých skladatelů narozených ve čtyřkovém roce, oslaví významné životní jubileum. Jiří Bárta, který patří k oslavencům Roku české hudby, a Terezie Fialová zahrají skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Petra Ebena včetně slavného Dvořákova Koncertu pro violoncello a orchestr h moll v originální verzi s klavírním doprovodem.

 

Terezie Fialová
Uznávaná česká pianistka a členka Eben tria vystudovala hru na housle a klavír na Brněnské konzervatoři a záhy absolvovala ze hry na klavír na HAMU u Ivana Klánského a komorní hudby na Hochschule für Musik und Theater Hamburg ve třídě Niklase Schmidta. Vystupuje sólově, ale je i jednou z nejvyhledávanějších komorních partnerek světových sólistů mj. Jiřího Bárty, Josefa Špačka, Hamishe Milneho, či Chloe Hanslip. Vystoupila pak na předních hudebních scénách jako Kennedy Centrum ve Washingtonu, Velké národní divadlo v Pekingu, či Gasteig v Mnichově a zazářila na řadě světových festivalů jako Pražské Jaro, Arte sacro Madrid, či prestižní Verbier Festival Academy 2013 a 2017. Je také laureátkou mezinárodních soutěží jako Amadeus, Virtuosi per musice di pianoforte, či Soutěže Bohuslava Martinů a mnohých dalších.

Jiří Bárta
Jeden z předních cellistů své generace vystoupil na bezpočtu světových hudebních scén napříč kontinenty – mezi mnohými v Berlínské filharmonii, Carnegie Weill Recital Hall, či v Manchester Bridgewater Hall. Spolupracoval také s řadou světových instrumentalistů a těles jako Antoine Tamestit, Quatuor Ebene, Královský filharmonický orchestr, či Česká filharmonie a pod vedením dirigentů jako Jiří Bělohlávek, Gianandrea Noseda, či Jakub Hrůša. Vystudoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně nad Rýnem u Borise Pergamenschikowa a v Los Angeles u Eleonory Schoenfeld a je držitelem řady cen jako mj. Hammer Rostropovich z Los Angeles, Europäische Förderpreis für Musik in Dresden, či držitelem Grammy za nahrávku písňového repertoáru s Magdalenou Koženou. Jiří Bárta je mj. zakladatelem Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora.

 

Koncert se koná v rámci 33. ročníku MHF Český Krumlov.