Smetana 200: Má Vlast

Print Friendly, PDF & Email

Na břehu Vltavy v baletní chorografii Jiřího Bubeníčka
Zahajovací koncert festivalu nám poodkrývá, na co se můžeme těšit v tomto ročníku. Na novém, okouzlujícím koncertním místě městského parku zažijeme tradiční dílo v neobvyklém spojení s baletem. Obklopeni jihočeskou přírodou a řekou Vltavou budeme mít nevyčerpatelné zdroje Mistrovy inspirace.
Zhudebnění české národní hrdosti a historie pod taktovkou Aleny Hron představí Janáčkova filharmonie Ostrava a Les Ballets Bubeníček v choreografii Jiřího Bubeníčka.

 

účinkují: 

Janáčkova filharmonie Ostrava
Alena Hron – dirigentka
Les Ballets Bubeníček – baletní soubor
Jiří Bubeníček – choreograf

 

program: 

Bedřich Smetana: Má vlast

 

 

Janáčkova filharmonie Ostrava
Orchestr založený v roce 1954 koncertuje i v zámoří pod vedením světových dirigentů. Od sezóny 2020/2021 je pak šéfdirigentem a uměleckým ředitelem orchestru Vassily Sinaisky. Jeho repertoár tvoří zejména díla Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a dalších českých skladatelů a orchestr vytvořil také řadu filmových nahrávek. Kromě dirigentů jako Václav Neumann, Charles Mackerras, Christian Arming, či Daniel Raisking s Janáčkovou filharmonií vystoupili i houslisté Vadim Gluzman a Lisa Batiashvilli, cellista Gautier Capuçon, operní a populární pěvci jako Jonas Kaufmann, Plácido Domingo, José Carraras, Diana Ross či Tomáš Klus nebo Vojtěch Dyk.

Alena Hron
Po absolutoriu skladby a dirigování na Pražské konzervatoři, pražské AMU a Norges musikkhøgskole v Oslu debutovala vedením FOK na Pražském jaru 2023. Spolupracovala ale již s řadou českých i zahraničních symfonických orchestrů, mj. s Janáčkovou filharmonií zpracovala dílo Vítězslavy Kaprálové. Díky studiu pod vedením J. Schlaefliho a Ch. M. Muellera na prestižní Zürcher Hochshule der Künste pak dirigovala orchestry v Kostnici, Amiens Göttingen či Soluni. Dirigovala také opery, spolupracuje s Pražským filharmonickým sborem a spoluzaložila a vedla komorní sbor Punkt. Její největší dílo – písňový cyklus Otče náš – pak snoubí klasický a populární žánr, charakteristický pro její autorský i dirigentský přístup k tvorbě.

Jiří Bubeníček
Mezinárodně uznávaný choreograf Jiří Bubeníček je jedním z nejlepších baletních sólistů světa. Choreograf John Neumeier pro něho vytvořil v Hamburském baletu řadu rolí, z nichž se legendárním stalo jeho ztvárnění tanečníka Václava Nižinského v představení Nijinsky. V Hamburském baletu Jiří Bubeníček tančil v letech 1993-2006, poté se stal prvním sólistou baletního souboru Semperovy opery v Drážďanech. V pařížské Opeře tančil roli Armanda v Neumeierově baletu Dáma s kaméliemi za niž roli získal mimořádné ocenění „Benois de la Danse. Od roku 1999 se intenzivně věnuje choreografii. Vytvořil přes šedesát choreografických děl, a to od tanečních miniatur přes abstraktní choreografie až po celovečerní dějové balety. Mezi úspěšné inscenace patří například balet Anita Berberová – královna noci, Doktor Živágo, Piano, Proces a Popelka. Za balet Carmen byl choreograf vyznamenán cenou „Europa in Danza“. Vedle založení vlastního souboru „Les Ballets Bubeníček“ se angažuje v sociální oblasti a usiluje o kulturní sbližování. V roce 2017 byl poctěn „Stříbrnou medailí hlavního města Prahy“.

 

Zahajovací koncert 33. ročníku MHF Český Krumlov.